9/03, g. 20:00
wstęp wolny

BNNT

koncert „Multiverse”

BNNT to projekt audioperformatywny artystów, który tworzą artysta wizualny Konrad Smoleński (Kristen, grupa Kot z Wojtkiem Bąkowskim) oraz muzyk Daniel Szwed (Woody Alien). Galeryjny charakter twórczości zawieszony jest między muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą. Doświadczenia skupione są na minimalnej aktywności muzyków budujących przestrzenne, mięsiste i otwarte kompozycje o dronowym charakterze – wzbogacone o prostą plemienną rytmikę rodem ze scen klubowych. Płyta „Multiverse” zabiera odbiorcę w kosmiczną wyprawę po tytułowych światach równoległych i świecie tekstów zaczerpniętych od Emila Ciorana. Artyści ukończyli poznańską ASP a ich twórczość kojarzona jest z niepokornym okresem dla sztuki w niezależnych galeriach w Poznaniu.

„Całość brzmi bardzo plemiennie, nawet rytualnie, jakby w jakimś Tęczowym Lesie odprawiano złowrogie czary. (...) Trio przenosi słuchaczy w świat pełen zgiełku, chaosu i nieskrępowanych muzycznych myśli.”

Bnnt – „Multiverse”, Piotr Strzemieczny, www.fyh.com.pl

„Grający na gitarze barytonowej własnej konstrukcji Smoleński i perkusista Daniel Szwed tworzą tu muzykę ekstremalną, ale atrakcyjną. Jak zwykle też BNNT proponują cały pakiet lektur związanych z albumem – od Ciorana i Toynbee’ego, aż po Houellebecqa. Niesamowite jest to, jak ten album – czerpiący z noise’u, a także z muzyki z okolic post-rocka (tyle że sprowadzonego do najbardziej prostej, zwierzęcej, ale i najwyrazistszej postaci) – gra na naszych emocjach, a nawet reakcjach.”

„Najlepsze polskie płyty sezonu”, Bartek Chaciński, Blog Polifonia, „Polityka”

Wojciech Bąkowski

koncert

Eksplorujący ciemne rewiry rzeczywistości Wojciech Bąkowski to jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów, działających w obszarze sztuk wizualnych, audioperformensów i muzyki alternatywnej, autor muzyki i tekstów znany m.in. z grupy KOT, Czykita, Niwea oraz działalności solowej, laureat nagrody Spojrzenia i Paszportu „Polityki”. Obrazy z filmów artysty, dopełnione recytowanymi przez autora frazami własnych, niekonwencjonalnych wierszy budują wyrazisty język jego twórczości. Ukończył ASP w Poznaniu w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego.

„Bąkowski jest mistrzem w podpatrywaniu przeróżnych miejskich zjawisk. Życia w blokowisku, które jest światem grających wież, ozdobnych firan, segmentów i pelargonii na balkonach, namolnych sąsiadów oraz zakupów w supermarkecie. Z ciężkich myśli, zasłyszanych zdań i językowych kalek buduje mistrzowskie teksty, które wyrażają zagubienie w tej nieprzyjaznej przestrzeni.”

„Oczy mam w głębokich dołach”, Anna Katarzyna Dycha, „Art papier"

„Maria Janion miała rację: sztuki wizualne prowadzą. One narzucają styl. Za nimi idzie film, teatr. Teraz poezja jakby zdziadziała, wiersze zrobiły się zbyt wierszowate. (…) Internet to ogólnie zjawisko wspaniałe – z tym całym poczuciem humoru, szybkim, absurdalnym, aluzyjnym. Nawet z hejterami, którzy nieraz w brutalnych recenzjach mają rację. Jak wtedy, gdy przed laty, przeczytałem recenzję naszego występu z zespołem KOT: „Ja pierdolę, co za nadęte, pretensjonalne zjeby z ASP”.

„Artyści nie powinni mieć poglądów politycznych”, Tadeusz Sobolewski w rozmowie z Wojciechem Bąkowskim, „Gazeta Wyborcza”

Bella Ćwir

queerowy performans

Chłopak z Elbląga przeniósł życie z Internetu, żeby nie ukrywać tego, że jest „inny". Tak powstała bezkompromisowa Bella Ćwir – queerowa artystka, wokalista, stylistka i performerka znana z hitów jak „Drogie ciuchy” „Tleniona dresiara”. Nazywana celebrytką polskiego internetu, Bella jest parodią, podróbką celebrytek, które zrobiły nieudane operacje i wyglądają jak koty. Druga twarz Belli pokazuje, jak bardzo potrzebujemy różnorodności, wolności wyrażania siebie. Inspiracje czerpie ze świata przyrody, internetu i swojej trudnej młodości. Bella Ćwir nie boi się prowokować odbiorców kontrowersyjnymi utworami i kreacjami.

„Rzucam Klątwę Na Twój Tłuszcz”, Bella Ćwir fragment utworu: (...) Tu wróżbitka Bella Traf na moją linię Przypowiem Ci twą przyszłość I powiem kto dziś zginie Zadaj mi pytanie Czy choroby nadszedł czas Lecz jeśli nie zapłacisz To powiem tobie PAS! Karta Miłości – chłopak dziś cię rzuci Karta Życia – słyszę serca twego bicia Karta Śmierci – twa wiązanka już się świeci Rzucam klątwę Na twój tłuszcz! Rzucam klątwę Na twój biust! Rzucam klątwę Na twą duszę! Wrożę z ręki I fusy suszę (…)

10-15/03
g. 13:00-19:00
wstęp wolny

#1 Calling Justice: „u-ra-mili”

reżyseria: Anushka Meenakshi, Iswar Srikumar
Instalacja audiowideo

‘Where do you belong, they ask I belong to Chakredzimi (Phek) Ho! This side Ho! That side Ho! In decision making Ho! In sharing’ [Fragment pieśni Li]

U-ra-mili oznacza w języku chokri pieśń naszych ludzi. Prezentacja instalacji u-ra-mili dwójki artystów i aktywistów z Mumbaju Anushki Meenakshi oraz Iswara Srikumara rozpoczyna cykl spotkań grupy czytelniczej „Calling Justice” poświęconych polityce słuchania i jej roli w życiu społecznym. Artyści, dokumentując od 2011 roku wokalny pejzaż Indii, wychodzą poza fascynacje zanikającymi dźwiękami. Ich prace to portret konkretnych społeczności – w filmie „Up, down and Sideways” mieszkańców Phek. Osada licząca 5000 osób utrzymuje się z spółdzielczej produkcji ryżu. Dla życia społecznego i podziału pracy niezmiernie ważna jest pieśń „Li”, w której relacja pomiędzy wykonywaną pracą a społecznymi więziami ma dodatkową moc – inną niż ucieczka od znoju i monotonii. Anusha i Isawar oddają także pole swoim bohaterom z indyjskiej miejscowości. Przekazują im kamerę, by na swoich warunkach mogli zarejestrować swoją społeczność i swoją pieśń.

Prezentacja stanowi zapowiedź udziału artystów w planowanej w Pawilonie sesji wykładów i prezentacji „Calling Justice”. Część programu „Polityki Słuchania”. Kuratorka Agnieszka Kilian.

Strona projektu: www.uramili.in

„Pola, miłość, przyjaźń, a nawet gorzkie wspomnienia. . . zawsze towarzyszyła im muzyka.” Yamagata International Documentary Film Festival

„Film opowiada o społeczności, która trzyma się razem i śpiewa razem. Ci, którzy są w dobrym towarzystwie, nigdy nie umierają z głodu, mówi Li, i tak żyje wspólnota w Phek.

Bedatri Datta Choudhury, “The Song of the Cloud-Capped Mountain: Anushka Meenakshi and Iswar Srikumar’s ‘Kho ki pa lü’”

10/03, g. 19:00
wstęp wolny

#1 Nawzajem: „Muzykanci II”

reżyseria: Agata Biskup, Przemek Czepurko
Pokaz filmu oraz dyskusja

Inspiracją do zrealizowania przez dwójkę artystów krótkometrażowego filmu dokumentalnego stało się klasyczne arcydzieło sztuki filmowej „Muzykanci” Kazmierza Karabasza z 1960 roku. Dokument Karabasza stanowi zapis próby amatorskiej orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy. Agata Biskup i Przemek Czepurko odtwarzają ramę konstrukcyjną filmu Karabasza z tą różnicą, że na potrzeby realizacji swojego filmu tworzą zespół składający się z pracowników i młodzieży skupionej wokół Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol oraz kuratorów projektu. „Muzykanci II” nawiązują do pierwowzoru Karabasza w próbie opowiedzenia historii grupy ludzi, którzy poprzez wspólne muzykowanie i ćwiczenia doświadczają czegoś nowego i razem zaspokajają potrzebę tworzenia. W prezentowanym remake’u każdy z zaproszonych uczestników musi odnaleźć się w całkowicie nowej dla niego roli – pozbyć się wstydu i zagrać na instrumencie, którego nigdy wcześniej nie miał w ręku.

Cykl spotkań „Nawzajem” to rozmowy, warsztaty, spacery przedstawiające różne modele praktykowania wspólnotowości, wskazując jej realny i społeczny fundament. Część programu „Polityki Słuchania”. Kuratorka Agnieszka Kilian.

Agata Biskup – artystka sztuk wizualnych. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swoich działaniach koncentruje się na postawach artystycznych wybiegających poza pole sztuki, używając różnych mediów, odbijających interesującą ją nielinearność narracji. Jednym z zainicjowanych przez nią działań jest artists run space David Robertson, dedykowana analizie autorstwa, pozycji w świecie sztuki, zwłaszcza w aspekcie językowej reprezentacji. Brała udział w licznych projektach m.in. Behind Togetherness (nGbK, Berlin i Galeria HIT / transit.sk, Bratysława, 2014), Rękawiczki Jeffa Koonsa (CSW Kronika, Bytom, 2012), Piekło Rzeczy (CSW Kronika, Bytom, 2009), Malarstwo. Bez ram (BWA Wrocław 2009). Współautorka filmu Muzykanci II prezentowanego w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (Wrocław 2013). Autorka książki pt. Xanadu (Kraków, 2010).

Przemek Czepurko – artysta wizualny, malarz, rysownik, scenograf, twórca obiektów, filmów, projektów site-specific. Urodzony w 1978 roku w Rzeszowie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2014 roku obronił także pracę doktorską. W latach 2008-2015 prowadził pracownię multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wielokrotnie, razem z Agatą Biskup realizował projekty dotyczące przestrzeni publicznej. Współtwórca para galeryjnego projektu badawczego David Robertson. Od kilku lat intensywnie działa w obszarze pola filmowego. Działania Przemysława Czepurko lokują się na pograniczu sztuk wizualnych i działań społecznych, a ich celem jest budowanie łączności ludzi zaangażowanych we wspólną sprawę, którzy w pracy grupowej odnajdują siłę w poczuciu solidarności. Od 2015 roku zaangażowany w projekty teatralne jako scenograf i twórca wideo.

12/03, g. 20:00
www.bilety24.pl
20-25 PLN

#296 LAS: Ritual Extra

Koncert Las jest autorskim projektem Krystiana i Tomka, gdzie muzyka wyznacza niekomercyjność, konkretną jakość i ludzi. W momencie, w którym miejsce – lokal muzyczny i oni stali się rozpoznawani, kiedy zorganizowalali kilkaset koncertów, musieli zamknąć Las. Deweloper nie zabił jednak ich potrzeby prezentowania wartości muzyki, często na granicy muzyki. Las nie zginął i rozpoczyna niezależny program w Pawilonie. Pierwszy z serii koncertów programowanych przez poznański LAS – Ritual Extra to francusko-fińskie trio założone w Helsinkach w 2014 roku. W skład zespołu wchodzą Julien Chamla (perkusja), Tuukka Haapakorpi (wokal), Lauri Hyvärinen (gitara). Ich muzykę wyróżnia powtarzająca się, spokojna i uporządkowana improwizacja z hałaśliwymi elementami akustycznymi. „Metal breaks magic and noise drives away the evil. The bells won't stop ringing until they have cracked”. Koncert biletowany: www.bilety24.pl

„Oryginalny, pomysłowy, przemyślany, ale też trudny w odbiorze, dlatego może spotkać się z niezrozumieniem. Takie właśnie są koncerty w Lesie. (…) Ta surowość i powaga wzbudzają zaciekawienie, dla jednych podejrzliwe, dla innych wiążące się z zaufaniem i poczuciem wspólnoty. Hołdujemy jakiemuś cierpiętniczemu modelowi kultury, w którym nagradzamy symbolicznie tych, którzy poświęcają się sztuce, ale trudno nam wydać pieniądze na bilet, łatwiej na alkohol. To scheda polityki kulturalnej PRL zmieszana z grantozą i życiem z projektu na projekt. Dlatego młodzi ludzie kultury i sztuki, a więc ci, którzy najczęściej tu bywają, czują klimat Lasu, nawet jeśli nie podzielają Twoich gustów muzycznych (sala koncertowa) i nie lubią techno (klub).”

„Chodźmy wszyscy w Las”, Lucyna Marzec rozmawia z Krystianem Piotrem, Podskórny Poznań „Czas Kultury”

13/03, g. 19:00
wstęp wolny

#1 Calling Justice: grupa czytelnicza

prowadzenie: Agnieszka Kilian
Spotkanie wokół „u-ra-mili”

Grupa czytelnicza jest propozycją otwartych cyklicznych spotkań, w czasie których wspólnie będziemy czytać i dyskutować teksty poświęcone sprawiedliwości i jej odczuwaniu. Poczynając od prezentacji instalacji grupy „u-ra-mili” zastanowimy się, jaka jest możliwość usłyszenia sprawiedliwości na nowo. Spotkania proponują namysł nad zazwyczaj pomijaną stroną – polityką słuchania i jej rolą w kształtowaniu życia społecznego. Głos udzielania i odbieranie głosu, jest jednym z elementów, który konstytuuje nas jako osoby publiczne i polityczne. Bycie wysłuchanym stanowi z kolei jeden z postulatów sprawiedliwości społecznej i wiąże się z budowaniem więzi społecznych. Jednak wychodząc poza te konwencjonalne stwierdzenia – konieczności ’udzielenia głosu’ – spotkania mają analizować także same praktyki słuchania, które determinują mówienie. Co oznacza dzisiaj słuchanie? Jaki jest związek między słuchaniem i sprawiedliwością?

Grupa czytelnicza stanowi element przygotowywanej sesji wykładów i prezentacji o tym samym tytule. Część programu „Polityki Słuchania”. Kuratorka Agnieszka Kilian. Kontakt: agnieszka.kilian@pawilon.org

14/03, g. 19:00
www.bilety24.pl
15-25 PLN

„So Emotional”

koncepcja: Marta Ziółek, Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka
Spektakl i Artist Talk

Spektakl „So Emotional” w choreografii i wykonaniu Przemka Kamińskiego oraz Marty Ziółek, w dramaturgii Mateusza Szymanówki, wykorzystuje ruch i muzykę do opowieści o ciele i jego zdolności do działania. Performerzy ukryci za białymi teatralnymi maskami zasiedlają obrazy uniesienia, rozpaczy, gniewu i strachu, żeby zbadać historyczne i współczesne formy emocji oraz ich emocjonalność. Na scenie przywołują dzieła sztuki, memy, gify, sceny z filmów i teledysków, przez cały czas towarzysząc sobie jak cień. Teatr jest „maszyną uczuć”, wytwarzającą i wprawiającą w ruch afekty, emocje i nastroje. Czy we współczesnym teatrze jest jeszcze miejsce na grupową ekstazę i zbiorową histerię? Choreograficzna dezynwoltura artystów wciąga publiczność we wspólne doświadczanie ulotnej radości zmieszanej z tęsknotą za przeszłością. Spektakl biletowany: www.bilety24.pl

Cykl „Nowe drogi teatru” prezentuje polskich twórców młodego pokolenia z pogranicza teatru, tańca, performansu i sztuk wizualnych finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. Kurator Stowarzyszenie Korporacja Teatralna.

Produkcja Nowego Teatru w Warszawie przy wsparciu Wyszehradzkiego Programu Rezydencji Artystycznych – Sztuki Performatywne, art quarter budapest i Instytutu Adama Mickiewicza.

„Używamy ciała, tańca, współczesnej choreografii do badania i rozbrojenia emocjonalności. Ciało jest medium, w którym najwięcej zostało zapisane. (…) słowo „emocja” pochodzi od łacińskiego e movere, co oznacza „w ruchu”, próbowaliśmy ponownie poruszyć te materiały ikonograficzne.” – Przemysław Kamiński

„Szybko okazało się, że to, co w XIX wieku proponował Bogusławski, nie różni się od obrazów ze współczesnych teledysków. Nie różni się na przykład zbyt wiele od wijącej się w kabinie prysznicowej Toni Braxton w klipie do „Un-Break My Heart”. (…) teatr jest przedłużeniem internetu albo jego trudną do zaktualizowania wersją.” – Mateusz Szymanówka

„Ciało, które nie chce znaczyć”, Anka Herbut – Dwutygodnik, Rozmowa Z Przemkiem Kamińskim i Mateuszem Szymanówką

Przemek Kamiński – performer i choreograf. Ukończył studia na kierunku Dance, Context, Choreography w HZT Inter-University Centre for Dance Berlin. Pracuje zarówno w kontekście sztuk performatywnych, jak i wizualnych. Interesuje go choreografia rozumiana jako poszerzona praktyka, która przejawia się w wielości formatów i mediów. Jako tancerz regularnie współpracuje z berlińską choreografką Isabelle Schad.

Mateusz Szymanówka – dramaturg i kurator, zajmujaący się współczesnym performansem, tańcem i choreografią. Studiował kulturoznawstwo, wiedzę o teatrze i wiedzę o tańcu w Warszawie i Berlinie. Jako kurator przygotowywał projekty i programy m.in. dla Teatru Studio w Warszawie i Instytutu Muzyki i Tańca (Scena Tańca Studio, 2016), Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu (Powrót (do) przyszłości, 2016), Muzeum Sztuki w Łodzi (wystawa Układy odniesienia. Choreografia w Muzeum – wspólnie z Katarzyną Słobodą, 2016).

Marta Ziółek – choreografka i performerka. Studiowała na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Była stypendystką m.in. danceWEB na ImpulsTanzFestival w Wiedniu i The Amsterdam Fund for the Arts. Za spektakl Zrób siebie została nagrodzona na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach w kategorii „Młode Interpretacje”. Razem z Alexem Baczyńskim-Jenkinsem jest współtwórczynią przestrzeni Kem w Warszawie.

15/03, g.19:00
wstęp wolny

#1 Pola wiedzy: Kultura wizualna w Polsce

goście: dr Iwona Kurz, dr Paulina Kwiatkowska
prowadzenie: Jan Burzyński

Spotkanie wokół książki

„Powiedzieć, że widzenie ma charakter kulturowy, to oczywistość: wiemy, że uczymy się widzieć, i wiemy, że widzimy to, co wiemy.” Spotkanie z redaktorkami wydanej przez Fundację Bęc Zmiana książki „Kultura wizualna w Polsce” – zespołem badawczym Instytutu Kultury Polskiej UW, skupionych wokół pisma „Widok” jak dr Iwona Kurz oraz dr Paulina Kwiatkowska ma być punktem wyjścia do rozmowy o praktykach widzenia, relacjach obrazu do tematów społecznych, kulturowych czy politycznych. Kultura wizualna w Polsce jest obszarem słabo rozpoznanym, gdzie dominuje literatura a kompetencje wizualne polskiego społeczeństwa są oceniane jako niskie. Dwutomowy zbiór mierzy się z tymi uprzedzeniami, by w narzekaniach na wizualne braki Polaków dostrzec istotny element polskiej kultury wizualnej – złożonej, wielowymiarowej, mieszającej gatunki i media. Jak widzenie i obrazowanie są praktykowane na co dzień i jak przejawiają się w działaniach potocznych?

Cykl „Pola wiedzy” wychodzi naprzeciw potrzebie idei społeczeństwa otwartego na kulturę wizualną, „przetłumaczenia” języka twórców w formie oferty edukacyjnej. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Katedry Intermediów i Instytutem Kultury Polskiej UW.

„Chcieliśmy pokazać, że w różnych momentach, za pomocą różnych technik, estetyk i poetyk, a przede wszystkim z różną skutecznością obrazy mają moc dyskursywną, pozwalającą im wypowiadać się na swój temat, a może nawet proponować odmienne niż językowe ustalenia dotyczące teorii i praktyk widzenia oraz tworzenia i percypowania obrazów.” „Kultura wizualna w Polsce. Fragmenty” i „Kultura wizualna w Polsce. Spojrzenia” Iwony Kurz, Pauliny Kwiatkowskiej, Magdy Szcześniak i Łukasza Zaremby, wyd. Fundacja Bęc Zmiana.

dr hab. Iwona Kurz – wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki „Twarze w tłumie” (2005, nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka książek „Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach” (2008), „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej”, „Ekspozycje nowoczesności. Wystawy a doświadczanie procesów modernizacyjnych w Polsce 1821–1929”, redaktorka tomu „Film i historia” (2008), współredaktorka „Antropologii ciała” (2008) oraz „Antropologii kultury wizualnej” (2012). Redaguje pismo „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”.

dr Paulina Kwiatkowska – adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kierowniczka Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej i redaktorka naczelna kwartalnika „Pleograf”. Zajmuje się teorią obrazu filmowego i historią kina (przede wszystkim modernistycznego). Autorka książki „Somatografia. Ciało w obrazie filmowym” (2011; tłumaczenie rosyjskie – Charków 2014), współredaktorka tomów „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming-Lianga” (2009), „Spojrzenie Antonioniego” (2015), „Sztuka w kinie dokumentalnym” (2016) i podręcznika akademickiego „Antropologia kultury wizualnej” (2012); redaktorka i tłumaczka książki Kai Silverman i Haruna Farockiego „Rozmowy o Godardzie” (2014). Publikuje między innymi w „Kwartalniku Filmowym”. Stypendystka Bogliasco Foundation (2016).

20/03, g. 19:09
wstęp wolny

#1 Krótkie spięcia: „Samokrytyka burżuazyjnego psa”

reżyseria: Julian Radlmaier
Pokaz filmu i dyskusja

Nazywany reżyserem hipsterlewicy, Julian Radlmaier proponuje wędrówkę przez znane odmiany komunizmu i rozważa różne propozycje zmian społecznych. Film opowiada o tym, tym, jak nieszczęśliwa miłość, rewolucyjny zapał i udręka fizycznej pracy doprowadziły go do przemiany w psa o filozoficznej aparycji. W estetycznej i przeintelektualizowanej wyprawie dociera do etapu „komunizmu bez komunistów”, by na samym końcu podsumować, że inna polityka jest niemożliwa. Kapitalizm jest zbyt wielkim, mackowatym i niekonceptualizowanym (po)tworem. „Samokrytyka burżuazyjnego psa” to esencja niezależnego kina zaangażowanego, które utrzymane w groteskowym stylu, nie stroni od ironii oraz wyśmienitego poczucia humoru.

Filmowy cykl „Krótkie spięcia” prezentuje obrazy niepokojące, odkrycia międzynarodowych festiwali i te prowokujące do myślenia, które z tych powodów nie weszły do polskiej dystrybucji. Kurator dr Andrzej Marzec.

„komunistyczna baśń z niespełnioną miłością w tle”

enter the ROOM

Julian Radlmaier – urodzony w 1984 roku w Niemczech. Studiował historię sztuki i filmoznawstwo w Berlinie i Paryżu. Był asystentem Wernera Schroetera. Pracował również jako montażysta oraz tłumacz. Przełożył prace krytyczno-filmowe francuskiego filozofa Jacquesa Rancière'a. O swoich filmach mówi, że są sprzeciwem wobec panujących stylistycznych norm. Twierdzi również, że niemieccy filmowcy są przeciwni idei „filmu jako języka”, którego celem jest ukrycie głupoty mainstreamu. dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.

21/03, g.19:00
wstęp wolny

#1 Pawilon Otwarty: konsultacje programowe

organizacje pozarządowe, artyści, animatorzy

Konsultacje programowe są otwartym spotkaniem dla organizacji pozarządowych, artystów, animatorów i aktywistów, na którym będzie można podyskutować o możliwościach współpracy z Pawilonem w zakresie realizacji własnych projektów. Nie zabraknie danych technicznych i praktycznych informacji o warunkach użyczenia, wynajmu przestrzeni. Konsultacje mają być nową dobrą praktyką otwartości i budowania miejskiej wspólnotowości w obrębie wspólnej przestrzeni, mają prowadzić do wypracowania metod wzajemnej organizacji.

24/03, g. 20:00
www.bilety24.pl
20-25 PLN

#297 LAS: Xover, Dalila Kayros, kakofoNIKT

koncert

Kolejna propozycja programowa poznańskiego Lasu. Xover to duet elektroniczno wizualny tworzony przez Danilo Castiego (Włochy) i Travisa McCoy Fullera (USA). Struktury dźwięków Xover dekonstruowane są w celu zakłócenia percepcji czasu i przestrzeni audio. Występowali na wielu festiwalach w Europie, USA, Japonii i Azji Południowo-Wschodniej. Dalila Kayros jest kompozytorką i wokalistką, jedną z głównych postaci na włoskiej scenie muzyki eksperymentalnej. „Transmutations” to jej nowe dzieło, które przenosi widzów w podróż od elektronicznego pop-artu do hałaśliwych i agresywnych dźwięków. Główna wokalistka zespołu SYK, grała na wielu festiwalach i salach koncertowych Europy. KakofoNIKT to poznańska grupa audiowizualna poruszająca się na styku muzyki industrialnej, noise’u, free improvisation, instalacji dźwiękowych i performansu. Instrumentarium grupy stanowią m.in. uszkodzone urządzenia elektroniczne, saksofon, nagrania terenowe i dźwięki konkretne, przedmioty codziennego użytku, generatory fal akustycznych. W ich działaniach dźwięk staje się punktem granicznym doświadczenia. Koncert biletowany: www.bilety24.pl

27/03, g. 19:00
wstęp wolny

#2 Nawzajem: dyskusja wokół Pawilonu

Katarzyna Czarnota, Jarosław Urbański
prowadzenie: Agnieszka Kilian

Punktem wyjścia dyskusji jest krytyczne spojrzenie na architekturę i położenie Pawilonu na Chwaliszewie – dzielnicy podlegającej silnej gentryfikacji. Działalność instytucji kultury może mieć różny wymiar, także wzmacniający procesy wykluczania z przestrzeni publicznej. W jaki sposób instytucja powinna reagować na własne uwikłanie? Jak współtworzyć miejsce wrażliwe na głosy mieszkańców miasta, instytucji, która nie tylko mówi, ale słucha.

Katarzyna Czarnota – socjolożka, aktywistka, członkini Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Kolektywu Rozbrat, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM. Wraz z Rafałem Jakubowiczem prowadziła zajęcia „Rola artysty w procesie gentryfikacji” na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Jarosław Urbański – socjolog, współzałożyciel Federacji Anarchistycznej, a także działacz OZZ „Inicjatywa Pracownicza”. Autor licznych publikacji m.in. „Globalizacja a konflikty lokalne” (2002), „Odzyskać miasto” (2005), „Prekariat i nowa walka klas” (2014).