5/04
g. 20:00
bilety24.pl
30 PLN

LAS: Nyos, Lotto #298

Gęste, energiczne brzmienie osadzone w mathrockowych tradycjach instrumentalnego duetu Nyos tworzą perkusista Tuomas Kainulainen oraz gitarzysta Tom Brooke. Zespół Lotto eksploruje granice improwizacji, country, noise i wzruszenia, skupia trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki: Mike Majkowski – gitara basowa, Łukasz Rychlicki – gitara, gitara basowa i Paweł Szpura – perkusja.

10/04
g. 19:00
wstęp wolny

Krótkie spięcia: „Brexitannia” #2

reżyseria: Timothy George Kelly

Dziękuję Wam Polacy, bez Was Brexit nigdy nie miałby szans się wydarzyć! – mógłby dopowiedzieć jeden z bohaterów. Dokument-portret współczesnych Brytyjczyków kataloguje emocje i lęki, które stoją za decyzją o Brexicie. Całość dopełniają polityczne i socjologiczne diagnozy Noama Chomsky'ego, Saskii Sassen, Guya Standinga, Federico Campagni. Po filmie spotkanie z Maciejem Szlinderem.

13/04
g. 17:00-22:00
wstęp wolny

Pawilon Otwarty: Żywa Bibliotka

Żywa Biblioteka podważa uprzedzenia wobec wszystkich, którzy ich doświadczają i aktywnie przeciwdziała dyskryminacji. Umożliwia nieformalny i bezpośredni kontakt z wykluczonymi, będą to m.in. siostra zakonna, członek Gminy Żydowskiej, była osadzona, osoba transpłciowa i wielu innych. Czytelnik-uczestnik będzie miał 30 minut na kameralną rozmowę z przedstawicielem grupy społecznej obarczonej stereotypami i uprzedzeniami.

14/04
g. 20:00
bilety24.pl
30 PLN

LAS: Father Murphy, Rites of Fall #299

Father Murphy słynie z nieprzewidywalnych, głębokich, psychodelicznych dźwięków. Włoski duet Freddie Murphy i Chiara Lee, opowiedzieli historię ojca Murphy'ego, dokumentując osobiste przeżycia w rytualny, rockowy i jak niektórzy recenzują okultystyczny sposób. Rites of Fall zderza folk z basową elektroniką i elementami improwizacji. Dźwięki nagrywane w Warszawie i Bieszczadach są gęstą ścieżką do nieistniejącego filmu dla ich muzyki.

16/04
g. 19:00
wstęp wolny

Nawzajem: Walden #3

reżyseria: Ludomir Franczak

Walden jest stawem w środku lasu, nad którym w samotni Henry David Thoreau – amerykański filozof – spędził 2 lata, począwszy od 4 lipca 1845 roku. Spektakl odnosi się do powstałej na podstawie tego eksperymentu powieści i stawia pytania o naszą sprawczość, relacje wobec natury, cywilizacji i państwa. W jaki sposób umawiamy się na życie z sobą? Wykorzystno konwencje XIX-wiecznego teatru pudełkowego, rozbudowaną o żywy i performatywny plan, który staje się ilustracją dla akcji w warstwie dźwiękowej. Głos: Emil Franczak, produkcja nagrań: Marcin Dymiter. Projekt powstał w ramach rezydencji w Domu Słów w Lublinie.

17/04
g. 18:00
wstęp wolny

Calling Justice: grupa czytelnicza # 3

„Calling Justice” to grupa czytelnicza, prezentacje, projekcje, dyskusje. W czasie otwartych spotkań będziemy stawiać pytania, jakiego rodzaju pojęciem jest sprawiedliwość. Odwołując się do tekstów, fragmentów audialnych czy obrazów, proponujemy myślenie na głos: czego poszukujemy w sprawiedliwości, jakie brzmienia nadajemy temu powracającemu postulatowi? Więcej szczegółów na FB Pawilonu oraz agnieszka.kilian@pawilon.org

18/04
g. 20:00
bilety24.pl
40 PLN

LAS: Big Brave, Thaw #300

Big Brave – gitarowe trio z Montrealu dekonstruje archetypiczne wyobrażenie o strukturze i formie piosenki. Napięcie i oczekiwanie poprzedza kolejny wybuch, uderzający po uszach z wyjątkową precyzją – w duchu eksperymentalnego rocka pielegnującego radość w muzyce. Thaw to postblackmetalowy zespół z Sosnowca z elementami noise, ambientu, elektroniki, sludge i doom metalu. Głównym kompozytorem jest Artur Rumiński znany m.in. ze współpracy z zespołem Furia.

22/04
g. 12:00-16:00
wstęp wolny

Pawilon Otwarty: Poznańska Garażówka na rzecz uchodźców i uchodźczyń z ateńskiej Notary

Czwarta edycja charytatywnej wyprzedaży ubrań, butów, książek, płyt i drobiazgów, które zalegają w domach. Będą pyszne wypieki od poznańskich restauratorów, gadżety, bilety od instytucji kultury oraz publikacje od zaprzyjaźnionych wydawnictw. Zebrane środki zostaną przekazane na utrzymanie Notary – oddolnego centrum dla uchodźców i uchodźczyń w Atenach, gdzie mieszka ponad 100 osób. Garażówkę Poznańską współtworzą m.in.: Humans of Aleppo, From Poznań With Love, Malta Festival Poznań, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Poznańskie Stowarzyszenie Lokatorów.

24/04
g. 19:00
wstęp wolny

Krótkie spięcia: „El Mar La Mar” #3

Dokument-podróż przez popękaną od słońca i zamieszkałą przez jadowite owady, grzechotniki i jaguary pustynię Sonora, która ciągnie się wzdłuż amerykańsko-meksykańskiej granicy przez 260 000 km². Przekroczenie jej pieszo zajmuje 3-5 dni, temperatury siegają 57 stopni Celsjusza w cieniu. Co roku amerykańska straż graniczna zatrzymuje 50 tysięcy nielegalnych imigrantów, z których najmłodsi mają 4 lata. Od 1990 roku znaleziono ok. 6 tysięcy szczątków ludzkich, choć szacuje się, że śmiertelnych ofiar imigrantów jest tu znacznie więcej, tylko ich ciała zostały wypalone przez słońce.

26/04
g. 20:00
wstęp wolny

Pola wiedzy: Obrazy uchodźców #2

prowadzenie: Paweł Mościcki

Spotkanie o medialnych narracjach i obrazach powstających wokół kryzysu uchodźczego, zarówno tworzonych przez artystów, jak i świat medialny. O wykorzystaniu tych obrazów w bieżacej, jako narzędziach do budowania lęku i wzmacniania postaw ksenofobicznych, jak i narracjach współczucia rozmawiać będzie Paweł Mościcki – filozof, eseista, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN. Jak medialne narracje i obrazy uchodźców zmieniły nasze społeczeństwo, które nie zetknęło się bezpośrednio z kryzysem uchodźczym, choć w sposób bardzo silny zbudowało obraz uchodźcy funkcjonujący w przestrzeni publicznej?

27-28/04
g. 19:00
bilety24.pl
10-20 PLN

„Rozmowy uchodźców”

reżyseria: Andrzej Pakuła

Czarna wizja przyszłości Europy, zniszczonej przez rozpad Unii i powrót do państw narodowych, przejętych przez skrajną prawicę… Zapiski Bertolta Brechta – niemieckiego uchodźcy politycznego w latach 30-tych przeplatają współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji. Czy uchodźcy zabiorą naszą pracę, zdepczą naszą kulturę, skrzywdzą naszych bliskich i zabronią naszej religii? Mamy problem z uchodźcami, chociaż tak naprawdę nie mamy uchodźców. Występują: Anna Kłos-Kleszczewska, Michał Podsiadło, Paweł Dobek. Kooprodukcja Korporacji Teatralnej z Muzeum Polin w ramach projektu „TUMULT! Teatr w muzeum”, towarzyszą mu edukacyjne warsztaty dla młodzieży.