Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

KRÓTKIE SPIĘCIA #31: „Worlds of Ursula K. Le Guin” | ONLINE

19:00

Dokument traktujący o życiu i spuściźnie feministycznej pisarki.
Widzowie dołączą do pisarki w jej intymnej podróży: od odkrywania siebie, stawania się pisarką feministyczną, przez stwarzanie nowych, wyobrażonych światów i stawanie się inspiracją dla pokolenia kobiet i zmarginalizowanych twórców. Le Guin latami znajdowała się na marginesie „respektowalnej” literatury, zanim w końcu została doceniona w głównym nurcie.
Film z udziałem takich twórców jak Margaret Atwood, Neil Gaiman, David Mitchell, Michael Chabon.
 
Po filmie dyskusja z Joanną Bednarek.
 
Joanna Bednarek – filozofka, pisarka, tłumaczka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej”, publikowała m.in. w „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: „Polityka poza
formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki” (Wydawnictwo Poznańskie, 2012), „Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię?” (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, 2016) i „Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta” (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, 2017). Teksty literackie publikowała w „Czasie Kultury”, „Wakacie” i „FA-arcie”. Jej debiutancka powieść „O pochodzeniu rodziny” ukazała się w Wydawnictwie WBiCAK. Członkini Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.
 
kurator programu: Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”
Wydarzenie online: dostęp na www.twitch.tv/pawilon_poznan