Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

KRÓTKIE SPIĘCIA #33: „Raving Riot”

19:00

W maju 2018 roku w ramach akcji antynarkotykowej policja wtargnęła do dwóch tbiliskich klubów: Cafe Gallery i Bassiani. Zatrzymano kilkadziesiąt osób, a przed budynkiem dawnego Parlamentu – w miejscu ważnym dla Gruzinów – rozpoczął się dwudniowy rave protestacyjny pod hasłem „Tańczymy razem, walczymy razem”, zakończony złożoną przez rząd obietnicą liberalizacji prawa narkotykowego. W utrzymanym w konwencji kina coming-of-age dokumencie Stepana Polivanova młodzi, dla których techno jest częścią życia, a sprzeciw – naturalną reakcją na ingerencję władzy w ich niezależność, stają się świadomi tego, że mają polityczną moc zmieniania rzeczywistości. W Raving Riot Polivanovowi udaje się uchwycić młodzieńczą energię „rejwolucji”, wspólnotowy charakter tańca i buntu oraz potrzebę sprawczości. Jego bohaterowie żądają prawa do nocy: Dzień jest ich, noc jest nasza.
 

Po filmie rozmowę z Aleksandrą Sudolską prowadzi kurator cyklu Andrzej Marzec.
Aleksandra Sudolska: z wykształcenia historyczką, z zamiłowania założycielką klubu Schron, z potrzeby działania – prezeską Stowarzyszenia Eclectic Movemet. Ukończyła historię (spec. Kultura polityczna) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz studia podyplomowe na kierunku Manager Kultury. Od wielu lat organizuje wydarzenia kulturalne oraz imprezy muzyczne: głównie w Schronie ale też w Auli Artis, na Kontenerach czy w bardziej niecodziennych lokalizacjach. Od kilku miesięcy jest wolontariuszką w programie Akademia Przyszłości. Poza Schronem i aktywizmem społecznym zajmuje się 2 letnim synkiem Henrykiem, który wypełnia większość jej świata.
 
Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.
 
Wydarzenie bezpłatne: uwaga, ilość miejsc ograniczona (80 miejsc). Bezpieczeństwo i regulamin uczestnictwa znajdują się pod linkiem http://bit.ly/regulamin_pawilon. Forma przeprowadzenia wydarzenia jest uzależniona od bieżących rozporządzeń związanych z sytuacją pandemiczną. W zależności od sytuacji i aktualnych obostrzeń, wydarzenie może odbyć się w formie on-line. Szczegółowe informacje i aktualizacje będą pojawiać się w mediach społecznościowych Pawilonu oraz na stronie internetowej. Autorką opisu jest Anka Herbut / opis festiwalowy / Festiwal Nowe Horyzonty. Partnerem pokazu jest Festiwal Nowe Horyzonty.