Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Krótkie Spięcia #39: „Fortuna – dziewczynka wśród olbrzymów”

19:00

Krótkie spięcia to cykl prezentujący najświeższe odkrycia kina alternatywnego – obrazy obecne na najważniejszy festiwalach filmowych (m.in. Berlinale Sundance FF, IFF Rotterdam) i niedostępne poza festiwalowym obiegiem. To selekcja obrazów prowokujących do dyskusji, poruszających radykalną i aktualną problematykę. Filmy, które dają do myślenia.
Pokazom towarzyszą dyskusje z ekspertami z pola nauki i działań artystycznych.
 
Kurator: dr Andrzej Marzec
28.10 g. 19.00
„Fortuna – dziewczynka wśród olbrzymów”, reż. Nicolangelo Gelormini
napisy w języku polskim
po pokazie rozmowa z Joanną Szczepaniak-Gałęcką
 
Luźno inspirowany faktami, które przed kilkoma laty wstrząsnęły włoską opinią publiczną, brawurowy debiut jednego z asystentów Paola Sorrentina. Tytułowa Fortuna to dziewczynka mieszkająca w modernistycznej, betonowej dżungli na przedmieściach Neapolu. Wydaje jej się, że jest zagubioną księżniczką z dalekiej planety. Nierozumiana przez dorosłych, wspierana tylko przez kilkoro rówieśników bohaterka odczuwa szczególne zagrożenie na myśl o bliżej niesprecyzowanych gigantach. Choć w filmie Nicolangela Gelorminiego nic nie jest powiedziane wprost, mamy powody podejrzewać, że enigmatyczna fantazja Fortuny stanowi reakcję na straszliwą traumę. Wczuwając się w położenie dziewczynki, reżyser po mistrzowsku kreuje na ekranie atmosferę strachu, niepewności i braku zaufania do najbliższego otoczenia. Gęsta od znaczeń, niełatwa w odbiorze współczesna baśń, mogąca budzić skojarzenia z Labiryntem Fauna bądź Kłem Lanthimosa, nie pozostawia jednak odbiorcy z poczuciem bezsilności. Seans Fortuny prowokuje słuszny gniew i głęboką niezgodę na krzywdę, jaką bardziej uprzywilejowani wyrządzają słabszym i bardziej kruchym istotom. (opis festiwalowy autorstwa Piotra Czerkawskiego, festiwal Nowe Horyzonty)
 
Wydarzenie bezpłatne.
 
Andrzej Marzec: filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół spekulatywnego realizmu i ontologii zwróconej ku przedmiotom. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień. Filozofia i estetyka po końcu świata” (2021). Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.
 
Joanna Szczepaniak-Gałęcka- Psycholog, psychoterapeutka, aktualnie w trakcie czwartego roku szkolenia do certyfikatu psychoterapeuty psychoanalitycznego w Psychoanalitycznej Szkole Psychoterapii PTPP w Poznaniu. Absolwentka Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Członek Wielkopolsko-Lubuskiego Koła Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Udziela pomocy psychologicznej, prowadzi konsultacje oraz psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży w Poradni Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal w Poznaniu.
Pracuje zgodnie ze standardami Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej (EFPP) i Kodeksem Etycznym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.
 
Bezpieczeństwo i regulamin uczestnictwa znajdują się pod linkiem http://bit.ly/regulamin_pawilon. Forma przeprowadzenia wydarzenia jest uzależniona od bieżących rozporządzeń związanych z sytuacją pandemiczną.
 
 
 
Grafika przedstawia bruneta z brodą w średnim wieku, który ubrany jest w brązową kurtkę i stojące za nim dwie postacie: dziewczynkę w jasnych włosach i białej, puchatej kurtce oraz wychylającą się za nią twarz blond kobiety. Trójka tych osób stoi na dachu budynku, za nimi widać rzekę, most oraz fragmenty budynków miasta.