Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Kruszenie betonu

Dyskusja „Kruszenie betonu” poruszać będzie kwestie krytycznych postaw wobec zabetonowanych systemów politycznych i społecznych oraz podtrzymywania konserwatywnego status quo. Skala zeszłorocznych protestów: Black Lives Matter, LGBTQ+, Strajki Kobiet*, protesty w Białorusi, a także kolejne działania klimatyczne, pokazała jaką siłę mają solidarność oraz wspólny sprzeciw wobec patriarchalnych hierarchii, instytucjonalnej przemocy i dominacji historii opartej na wątpliwych bohaterach. Obalanie kanonów i wpajanych nam autorytetów odbywa się zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i bezpośrednim – poprzez zrzucanie pomników kolonizatorów z piedestałów, niszczenie pomników „papieża Polaka” i różnego rodzaju „naruszania świętości” (z świętym prawem własności włącznie). Bezkompromisowe walki z nierównościami, dyskryminacją i indoktrynacją trzęsą fundamentami tradycjonalistycznego społeczeństwa, kultywującego zyski, kapitał i autokratyczne jednostki. Jednocześnie są one przejawem coraz większej polaryzacji społecznej. W perspektywie klimatycznej katastrofy mogą być to jednak kluczowe walki o kształt naszej przyszłości, jeśli nie o przetrwanie w ogóle, bo to właśnie te wartości, na których rozwinęła się kultura Zachodu, doprowadziły nas do tego przesileniowego stanu.

Wydarzenie kuratoruje Aleksandra Polerowicz.

Prowadzenie: Patryk Moszka.

Udział biorą: Michalina / Nowy Byt Feministyczny, Bartek / grupa Rytmów Oporu – Sambrokato, TBA.

Patryk Moszka: edukator antydyskryminacyjny i mentor w Szkole Demokratycznej Gromada. Wspólnie z innymi działaczkami i działaczami społecznymi współtworzy projekty równościowe na rzecz różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in.: Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty, Stowarzyszenie Lepszy Świat i Fundacja Malta oraz oddolnymi, nieformalnymi grupami. Absolwent pracy socjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Michalina z Nowego Bytu Feministycznego – feministki, queery, anarchistki, przyjaciółki. W 2017 roku, po wspólnym tworzeniu Manify, postanowiłyśmy rozpocząć własne działania i wdrażać postulaty feministyczne oraz wartości równościowe zarówno w ruchu wolnościowym, jak i szerzej społecznie. Bezpośredni charakter podejmowanych działań odzwierciedla nasze bezkompromisowe postawy wobec dyskryminacji, nierówności, motywowane solidarnością i wzajemną troską. Zajmujemy się protestami ulicznymi, akcjami miejskimi, organizowaniem benefitów, wspieraniem sieci aborcyjnej oraz współpracą z innymi kolektywami lub grupami w mieście, które zabierają radykalny głos w sprawach dotyczących wykluczenia czy przemocy władzy.

Bartek – niebinarny działacz antyfaszystowski związany m.in. z warszawską grupą Rytmów Oporu – Sambrokato. Na co dzień zaangażowany w inicjatywy na rzecz feminizmu, sprawiedliwości społecznej i klimatycznej. Najchętniej zwiedza polskę jeżdżąc na marsze równości.

„Kruszenie betonu” to drugie spotkanie z cyklu „Przesilenia”, w którym przyglądamy się aktualnym przemianom społeczno-kulturowym, reakcjom na kryzys klimatyczny i powiązanym z nim problemami, buntowi młodszych pokoleń przeciwko tradycyjnym wartościom i normom.

Wydarzenie w formie online. Link do transmisji zostanie opublikowany wkrótce na stronie www oraz mediach społecznościowych Pawilonu.