Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

„Misja Naamah – deandronizacja”

 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 

Jest rok 2023. Wyniszczona kataklizmami Ziemia umiera. Wojny, które toczą się na świecie, nie pozostawiają za sobą żywego organizmu. Znajdujemy się w Europie. A ta, najstabilniejsza klimatycznie, boryka się z kolejnym problemem: zespołem Waffy el Sadr. Postpatriarchalna choroba psychiczna dziesiątkuje społeczeństwo. Schorzenie – wynik tysięcy lat trwania w błędnym przekonaniu o samczej wyższości – dotyczy mężczyzn, którzy stają się skrajnie agresywni. To globalne zagrożenie. Jedynym wyjściem jest ucieczka z Ziemi.
 
Taurobolium, radykalna feministyczna partia, stojąca u władzy, realizuje plan powrotu na Wenus. Naukowczynie opatentowały ludzką partenogenezę (rozmnażanie bezpłciowe), okiełznały warunki atmosferyczne na planecie Miłości, dostosowały kosmiczną architekturę do potrzeb samic, opracowały innowacyjną terapię rehabilitacyjną dla kosmicznych emigrantek i stworzyły doskonały, bioróżnorodny ekosystem. Wenus przyjęła już część nowych mieszkanek.
 
Ostatnim zadaniem, któremu muszą sprostać kobiety, jest uratowanie dorobku kulturowego. Jednak na Arce Naamah jest miejsce tylko dla samic, dlatego sztuka, która zostanie uratowana, jako kolebka nowej cywilizacji wenusjańskiej, musi być stworzona przez kobiety, pozbawiona pierwiastka patriarchalnego.
 
Zespół czterech artystek, powołany przez Taurobolium, ma za zadanie stworzyć nową, pozbawioną pierwiastka patriarchalnego sztukę. Mają 48 godzin na stworzenie nowej definicji teatru, sztuki wizualnej, muzyki, literatury. Zamknięte w tym czasie w laboratorium na statku kosmicznym „Pawilon – Saraswati”, gdzieś w zachodniej Polsce, będą musiały osiągnąć cel – stworzyć widowisko kobiecej, antypatriarchalnej performatywności, które stanie się doświadczalną encyklopedią wiedzy na temat kultury.
 
Partia nie ma złudzeń: to jedno z trudniejszych zadań, przed jakimi staje nowa cywilizacja. Toczy się walka o metafizykę przyszłości.
 
Artystki mają dostęp do wszelkich możliwych środków oraz pomocy społeczeństwa. To my, wszystkie siostry, musimy wspólnie podołać temu zadaniu i ocalić kulturę dla przyszłych pokoleń.
 
Jeśli misja się nie powiedzie, sztuka nigdy nie pojawi się na Wenus.
 
Wydarzenie organizowane w ramach Open Call Manifesty Przyszłości.
 
 
autorki:
Agata Konarska
Aleksandra Konarska
Nadia Kraińska
Kaja Janiszewska
 
 
performance z udziałem widowni
26 – 28 września
od g. 22:00, 26.09 do g. 23:00, 28.09
 
spektakl
28 września
g. 19:00
wstęp wolny