Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.
Pawilon Otwarty: Kino w działaniu – Równość w edukacji

Na początku naszego życia szkoły stanowią dla nas najbliższe środowisko, wpływając na jednostkowe pomysły i wybory. Kolejne reformy edukacji na nowo kształtują doświadczenie młodych ludzi, jeszcze raz definiując przekazywane treści oraz podstawy programowe. Podczas spotkania chcielibyśmy zastanowić się jaka powinna być rola edukacji w życiu jednostki? Czy obecny kształt i założenia systemu edukacji pomagają wyrównywać nierówności, a może je pogłębiają? Jaki wpływ na przyszłą karierę zawodową ma renomowane liceum czy dyplom wyższej uczelni? Jak w polskim systemie edukacji funkcjonują osoby niepełnosprawne? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w ramach ostatniego w tym sezonie pokazu KINA W DZIAŁANIU! Wstęp wolny – zapraszamy! KINO W DZIAŁANIU to inicjatywa, której celem jest prezentacja najlepszych zaangażowanych społecznie filmów krótkometrażowych połączona z żywą dyskusją z udziałem zaproszonych gości. Dobrane tematycznie produkcje z całego świata będą pretekstem do rozmowy uczestników pokazu oraz ekspertów z danej dziedziny. Projekt jest organizowany przez Fundację Ad Arte oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Partnerzy: Estrada Poznańska, Kino Muza w Poznaniu, Pawilon.Program filmowy:    

THREE DAYS, reż. Yingqing Gong, United Kingdom 2017, fabuła, 20’

Egzamin szkolny to test nie tylko dla głównej bohaterki filmu – młodej Chinki, ale i całej jej rodziny, która będzie musiała zmierzyć się ze stresującą sytuacją.

JORDAN STORIES: WHY?, reż. Ayyon Al Quasam, Wielka Brytania/Jemen 2017, dokument, 6’

Wielu chłopców w Jordanii musi pracować od najmłodszych lat, aby pomagać swoim rodzinom. Bader, młody syryjski uchodźca, jest w podobnym położeniu. Jego marzenie o podjęciu nauki może być przekreślone przez politykę kraju, w którym aktualnie się znajduje.

PROSZĘ O CISZĘ, reż. Eri Mizutani, Polska 2017, dokument, 25’

Film zaprasza nas do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Towarzysząc uczniom przez cały rok szkolny odkrywamy ich magiczną, dziecięcą rzeczywistość, która początkowo wydaje się nam odległa i niedostępna. Reżyserka przekracza w filmie trudne do pokonania bariery komunikacyjne między światem dorosłych i dzieci, światem słyszących i niesłyszących. Jej narzędziami są spokój i cierpliwość, a językiem komunikacji – nie słowa, lecz emocje.

Zaproszeni goście:Maciej Barczak – specjalista doradztwa zawodowego, obecnie pracujący w Centrum Doradztwa Zawodowego dla MłodzieżyŁukasz Koperski – doktorant w Instytucie Socjologii, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Bada funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.   

Więcej informacji: www.adarte.pl, www.shortwaves.pl

« Wróć