ALPHA #3 Alicja Rogalska | PODCAST
W ramach podcastu podejmujemy tematy związane z hasłem programowym — ALPHA i rozwijamy je w rozmowach z zaproszonymi gośćmi i gościniami.
W ostatnim odcinku z serii dowiecie się czy Alicja Rogalska najpierw czyta teksty towarzyszące pracy czy skupia się na doświadczeniu dzieła, ale również jej spojrzeniu na sztukę jako narzędzie, dzięki któremu możemy zmieniać naszą rzeczywistość polityczną, czy nadziei jako praktyce twórczej.
ALICJA ROGALSKA — jest interdyscyplinarną artystką mieszkającą między Berlinem a Londynem. Jej praktyka artystyczna opiera się na tworzeniu sytuacji, procesów i działań opartych na współpracy. Często współpracuje z ludźmi funkcjonujących w niepewnych warunkach ekonomicznych lub politycznych, a także z aktywistami i badaczami, pracownikami migrującymi, osobami pozbawionymi obywatelstwa, pracownikami opieki, muzykami ulicznymi, osobami ubiegającymi się o azyl przeszkolonymi jako prawnicy, rolnikami, grupami śpiewu ludowego lub aktywistami feministycznymi i queerowymi. To, co wyłania się z tych interakcji, to tymczasowe kolektywy, utworzone wokół wspólnych doświadczeń, klasy, przekonań politycznych lub zaangażowania w zmiany społeczne. Filmy, obrazy i obiekty powstałe w wyniku procesów grupowych podkreślają momenty sprawczości, buntu i solidarności. Kwestionując logikę kapitalizmu, prace Rogalskiej próbują stworzyć przestrzeń do wyobrażenia sobie bardziej sprawiedliwych możliwości i wspólnego poszukiwania pomysłów na to, jak zmienić przyszłość na lepsze.