Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

…a diablica gruchnie basem | SIKSA + Kochliwa Magda

20:00

… a diablica gruchnie basem to tytuł legendy, kolędy i mitu w jednym, które sama o sobie napisałam. Nie znajdziecie tu króla podbijającego ziemię, ni orła w gnieździe. Król jest teraz prezesem w korporacji, a orła postanowiono przebranżowić, by nadgonił trochę akcji. W tym nieważne jakim miejscu i nieważne jakim czasie jestem ja, Diablica. Pożytku ze mnie ni mo, właściwie same kłopoty i w dodatku nie umiem się w języku wysłowić. Ale gdy już to robię to wszystkie za i przeciw mają diablo zgryzoty. I tutaj wkracza niepewna swych mocy Narratorka, z którą zatańczę tak, by była w wymyślaniu wolna. W duecie zamojtamy opowiadane przez innych autorów gwiazdy i ziemie. Będziemy się wspólnie zmieniać i pieprzyć, a oni niech myślą, że byli w tym lepsi! Od tej pory najstarsze herstoryczki miasta Gwiezdna powiadają, że na tym łez padole mieszka jedna taka, której język podobno do rytmu skakał!


SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę.  Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy, czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym a to co niewypowiedziane z tym co wykrzyczane. 

Od początku 2023 SIKSA koncertuje z najnowszym sezonem koncertowym pod tytułem „…a diablica gruchnie basem”.

SIKSA zagrała ponad 300 koncertów w całej Europie, od małych klubów i skłotów, przez galerie sztuki współczesnej aż po największe europejskie festiwale.

Magda Dubrowska aka DJ Kochliwa Magda to songwriterka, autorka muzyki i tekstów, wokalistka i basistka znana z takich zespołów jak Nanga, Utrata Skład czy Gang Śródmieście. Od niedawna występuje także solo, a każdy występ to jedyny w swoim rodzaju performens, podczas którego artystka wykorzystuje osobliwe instrumentarium ze swojej kolekcji, m.in. sampler z bakłażana i rzodkiewek, własnej roboty elektryczną kalimbę czy teremin.


Bilety koncert: 20 PLN (ulgowy) / 30 PLN (normalny)

Karnet spektakl+koncert: 30 PLN (ulgowy) / 50 PLN (normalny)


https://siksa.bandcamp.com/


Fot. Tori Ferenc

Kup bilet