Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Alpha–polis | Topografia Pawilonu + FOQL

18:00
Alpha–polis to trzy dni, na które składają się projekcje filmowe, dyskusje i warsztaty skupione wokół naszego tegorocznego hasła programowego – Sezonu Alpha. Proponowane przez zaproszone osoby kuratorskie wydarzenia poruszają problematykę transformacyjnej roli wspólnot, zwracają uwagę na potrzebę tworzenia sojuszy i aliansów oraz zadają pytania o rolę instytucji sztuki oraz o potencjał nowej, nietoksycznej męskości.

zespół kuratorski: Anu Czerwiński, Andrzej Marzec, Andrzej Pakuła, Aleksandra Skowrońska


Alpha–polis. Dzień pierwszy:


● 18:00 Topografia Pawilonu

dyskusja performatywna
kurator: Andrzej Pakuła

Sezon alpha jest dla nas – jak piszemy w tekście programowym – przestrzenią nowego początku, czasem zadania pytań o rolę i misję publicznej instytucji sztuki oraz o wspólnotę, której instytucja jest nieodzowną częścią.

Podczas dyskusji performatywnej otwierającej wydarzenie Alpha-polis przyjrzymy się strategiom i gestom, które towarzyszyły pierwszym pięciu latom działalności Pawilonu. Spojrzymy na ten czas jak na warstwy geologiczne: końca starego świata, pandemii i nowego początku. Zaprosimy publiczność do wspólnego tworzenia topografii Pawilonu – mapy relacji pomiędzy twórcami, publicznością, przestrzenią publiczną i zmieniającym się światem. Punktem wyjścia do rozmowy będą fragmenty „Zapisków o performatywnej teorii zgromadzeń” Judith Butler.

Dyskusja performatywna prowadzona przez filozofa Bartka Mroczkowskiego i kuratora Pawilonu Andrzeja Pakułę będzie pierwszym z cyklu spotkań poświęconych tworzeniu misji Pawilonu, który w tym roku przeistoczył się formalnie w instytucję jako oddziału Galerii Miejskiej Arsenał.
prowadzenie: Bartosz Mroczkowski, Andrzej Pakuła


● 20:30 FOQL

koncert
kuratorka: Aleksandra Skowrońska

FOQL działa w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i muzyki okołotanecznej. Włącza do swojej twórczości elementy IDM-u i industrialu, jednocześnie wciąż otwierając się na eksperymenty rytmiczne i brzmieniowe.

FOQL współtworzyła grupę̨ Oramics (2017-2019), która za cel obrała promowanie równości i działalność́ edukacyjną na scenie elektronicznej i klubowej. Jednym z największych sukcesów kolektywu było wydanie charytatywnej składanki „Total Solidarity”, która trafiła do mediów na całym świecie. Jest też współzałożycielką Radia Kapitał, współprowadzi wytwórnię̨ Pointless Geometry, która wydaje eksperymentalną muzykę̨ elektroniczną z Europy Środkowej i Wschodniej. Artystka SHAPE Platform 2020 – międzynarodowej instytucji promującej wybranych artystów z Europy.

Jej najnowszy album „Wehikuł” ukazał się w 2022 roku nakładem MAL Recordings / Boomkat i zdobył uznanie międzynarodowej prasy (The Wire Magazine, International Orange czy Resident Advisor). Został uznany za jeden z najlepszych albumów 2022 roku przez brytyjski DJ Mag. „To album o tożsamości i braku tożsamości. O mieście intensywnym i trudnym do zdefiniowania, trochę jak ta muzyka” – mówi FOQL o najnowszym albumie w rozmowie dla Krytyki Politycznej. „Choć związana ze środowiskiem warszawskiej Eufemii, kompozytorka i producentka ledwie kilka lat temu wróciła bowiem do swojej małej ojczyzny i choć wspomniany album widzi bardziej w kategoriach nośnika własnych emocji niż otoczenia, to jedno z drugim splata się zwykle w sposób niemożliwy do jednoznacznego rozdzielenia” – pisze Filip Kalinowski / radiomeister.