Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Cyber elf, Magda Szpecht

19:00

Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów czy po prostu na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron został obrzucony bombami i całkowicie zniszczony pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim „дeти” obiegł cały świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr – dosłownie i w przenośni.

 

Ale co teatr może zrobić, żeby pomóc Ukrainie?

 

Po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa – walczącej z rosyjskimi trollami, fake newsami i dezinformacją cyberaktywistki. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i inne), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą – i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu – linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.

Wykład Cyber Elf jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające nam na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla każdego z nas, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym możemy włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.   


Bilety: 30/40 PLN (ulgowy/normalny)


Dwa pokazy: 

  • 25.04, g. 19:00
  • 26.04, g. 19:00


Reżyseria i wykonanie: Magda Szpecht

Dramaturgia: Olga Drygas

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Wideo: Natan Berkowicz & DZIKI

Specjalne podziękowania: Kristė Savickienė (SIRENOS) i Olga Drygas (Nowy Teatr)

Kurator projektu: Michał Rogulski ÆFEKT

Koprodukcja: ÆEFEKT PRODUCTIONS, Nowy Teatr, Festiwal SIRENOS w Wilnie


Kurator programu performatywnego: Andrzej Pakuła


Sprawdź również wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty z praktyk cyberaktywistycznych z Magdą Szpecht

Pokazy filmów i spotkanie z artystką

 

Kup bilet