EUROLIQUID
EUROLIQUID to dwa wieczory queerowych doświadczeń audiowizualnych.
Zaczynamy 18 listopada wieczorem krótkich form audiowizualnych kuratorowanym przez Małgorzatę Mycek, niebinarną osobę artystyczną podejmującą w swojej praktyce artystycznej wątek peryferii, kultury wernakularnej, queeru i aktywizmu.
Zaproszeni do współtworzenia wieczoru przedstawiciele młodej sztuki queerowej w swoich najnowszych pracach podejmować będą tematy wyobcowania i bezpiecznych społeczności, kulturowych wzorców płciowych i korporalnych metamorfoz, opowieści niesamowitych, marzeń sennych i pracy niczym nieograniczonej wyobraźni. Pojawi się też postać Mariusza Zbigniewa Pudzianowskiego ps „Pudzian”.
Sobotni wieczór poświęcimyi projekcji “Liquid Sky”: retro-queerowemu, kultowemu choć zapomnianemu obrazowi, którego współczesne odczytania kontrastować mogą ze świetnym przyjęciem w roku jego premiery (1982). Ta narkotyczna lesbijska dystopia science-fiction eksploruje wątki przemocy i pożądania, androgyeniczności i fantasmagoryczny naturalizm obrazując jednocześnie nowojorską scenę klubową końca ubiegłego wieku. “Liquid Sky” nie podąża utartymi ścieżkami: niepokoi, szokuje i przekracza granice. Kuratoruje Jędrzej Burszta – kulturoznawca, etnograf, amerykanista.
18.11, g. 19
⭒ Gay best friend reż. Tyna Tokarska
⭒ SEVEN.mp4, nie pamietam, The Books – A Cold Freezin’ Night reż. Jakub Kostewicz
⭒ Wampiry, nie ma się z czego śmiać reż. Kinga Michalska
⭒ Ciepła wojna reż. Przemysław Piniak
Po projekcji zapraszamy na dyskusję z Małgorzatą Mycek, Przemysławem Piniakiem oraz Jakubem Kostewiczem, którą poprowadzi Aleksandra Skowrońska.
AFTER PARTY: Nowe LOKUM Stonewall, wstęp wolny
19.11, g.19
⭒ Liquid Sky reż. Slava Tsukerman / USA / 1982
Po projekcji zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji moderowanej przez Jędrzeja Bursztę.
BIO:
Małgorzata Mycek — osoba niebinarna ur. w Sanoku w 1993r. W 2020 obroniłx dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nominowanx do nagrody artystycznej magazynu Kmag w 2022r. Wyróżnionx w konkursie Allegro Prize 2021. Wyróżnionx w 40. Edycji konkursu Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową. Finalistx 19 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Do 2022 r współtworzyłx inicjatywę Wydawnictwo Bomba nagrodzoną w ogólnopolskim konkursie Młode Wilki w 2019r. Osoba artystyczna zajmująca się malarstwem i performansem. Mieszka w Poznaniu. Wychowałx się w małej wsi w Bieszczadach na przełomie millenium. W pracy artystycznej bada wątek peryferii, który w mainstreamowym dyskursie jest romatyzowany, oraz pomija wiele aspektów związanych z życiem na wsi, takich jak głęboko zakorzeniony seksizm. W projektach Mycek wybrzmiewa zainteresowanie kulturą wernakularną, queerem, oraz aktywistyczne zaangażowanie w bieżące sprawy.
Jędrzej Burszta — ur. 1988, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, etnograf, amerykanista. Jego zainteresowania badawcze obejmują etnografię pamięci, teorię queer, badania nad amerykańską literaturą i kulturą popularną. Ostatnio współredagował (razem z Tomaszem Basiukiem) książkę Queers in State Socialism. Cruising 1970s Poland (Routledge 2021). Miłośnik i badacz fantastyki, obecnie pracuje nad monografią opartą na pracy doktorskiej poświęconej amerykańskiej literaturze science fiction badanej z perspektywy queer. Pisarz i autor tekstów teatralnych (m.in. cykl „Extravaganza”, Teatr Polski w Poznaniu), stypendysta m. st. Warszawy w 2020 r. w dziedzinie teatr.
Matronat: pozqueer.