EUROREMONT | HER Docs x Pawilon: Trzy dni z kinem dokumentalnym kobiet
HER Docs to fundacja, która od dwóch lat organizuje festiwal filmów dokumentalnych promujący twórczość kobiet oraz osób queerowych. We współpracy z Pawilonem powstał specjalny program filmowy odpowiadający na tegoroczne hasło programowe. W ramach trzech dni pokazów zaprezentowany zostanie wybór filmów tematycznie odnoszący się do EUROREMONTU.
Intuicyjnie „euroremont” rozumiemy jako trudno uchwytny standard życia, ale także szerzej – zestaw cech łączących kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Tym samym, myśląc o konsekwencjach tej mentalnej przynależności, nie możemy pominąć związanej z nią problematyki, która stała się podstawą wyboru prezentowanych filmów. Postępująca globalizacja, migracje ekonomiczne, intensyfikacja homofobii, naruszanie praw człowieka, kobiet i mniejszości czy problem wykluczenia „innej_go” – to tylko kilka z nich, tych które w naszej ocenie mają szczególne znaczenie w obecnym czasie.
Ponadto nie wyobrażamy sobie tego wydarzenia bez mocnego akcentu postawionego na kino Ukrainy oraz wywodzących się zeń artystek. Podczas pracy nad programem, zupełnie nowego znaczenia tegorocznemu hasłu nadały doniesienia o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Refleksja nad tym tragicznym wydarzeniem kazała nam zmienić perspektywę, a jej nowe kierunki, związane przede wszystkim z postrzeganiem świata zachodniego, wpłynęły na wybór proponowanych filmów.
Czerwcowe wydarzenie zaczynamy więc w piątek 3 czerwca, od pokazu zestawu filmów krótkometrażowych, w którym zobaczycie m.in. filmy autorstwa dwóch ukraińskich reżyserek: „Dioramy” Zoyi Laktionovej, która portretuje Mariupol jako historyczny zapis miejsca bezpowrotnie znikającego z mapy świata, oraz „Obyś nie musiała tutaj wrócić” Anastazji Naumenko, będący próbą oddania poczucia erodującej tożsamości migrującej młodej mieszkanki Ukrainy. Pełny program piątkowego zestawu shortów znajdziecie poniżej.
Z kolei w ostatnim dniu wydarzenia, w niedzielę, 5 czerwca zdecydowałyśmy się pokazać film „Roses. Film-Cabaret” Ireny Stetsenko. To dokument poświęcony ukraińskiemu freakowemu kabaretowi Dakh Daughters, którego członkinie w błyskotliwy i celny sposób komentują otaczającą rzeczywistość, czerpiąc pełnymi garściami zarówno z polityczno-społecznych realiów Ukrainy, jak i bogatej kultury i tradycji tego kraju. Spektakle Dakh Daughters to wybuchowa mieszanka łącząca w sobie teatr, performans, groteskę i muzyczny koncert, dająca jednocześnie publiczności wgląd w najnowszą historię Ukrainy. Sam film to także intymny zapis prywatnego życia członkiń zespołu, dla których kreatywność jest sposobem na (samo)obronę przed otaczającą je rzeczywistością.
Ponadto (w sobotę, 4 czerwca) zaprezentujemy jeden z najpopularniejszych filmów ostatniej edycji HER Docs Film Festival „Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej” w reż. Lisy Rovner, zgłębiający nieznaną szerszej publiczności historię kobiet tworzących współczesną muzykę elektroniczną.
Zapraszamy na trzydniowe święto kina dokumentalnego kobiet!
3.06
◦ Diorama reż. Zoya Laktionova / Ukraina / 2018 / 12 min.
◦ Obyś nie musiała tutaj wrócić reż. Anastazja Naumenko / Polska / 2020 / 9 min.
◦ Pobocze reż. Julia Sokolnicka / Polska, Holandia / 2015 / 17 min.
◦ Wieczny powrót reż. Karolina Biedrowska / Polska / 2021 / 6 min.
◦ Wpuść mnie reż. Ania Płonka / Węgry / 2020 / 4 min.
◦ Strajk polskich kobiet reż. Kasia Prus / Polska / 2016 / 3 min.
◦ The Vibrant Village reż. Weronika Jurkiewicz / Polska, Węgry / 2019 / 7 min.
◦ Shooting Stars reż. Magda Jaroszewicz / Polska, Niemcy / 2019 / 16 min.
4.06
◦ Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej reż. Lisa Rovner / Wielka Brytania / 2020 / 84 min.
5.06
◦ Roses. Film-Cabaret reż. Irena Stetsenko / Ukraina / 2021 / 77 min.