Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

EUROREMONT | Krótkie kino o zjednoczeniu

19:00


Odnosząc się do sytuacji Europy Środkowo-Wschodniej za czasów przeszłych i teraźniejszych, podając za przykład globalną katastrofę w Czarnobylu, sytuację zimnej wojny, tworzenie się Unii Europejskiej, problemy klimatyczne, czy w końcu obserwując aktualne agresywne działania wojenne ze strony Rosji rozgrywające się na terenie Ukrainy, próbujemy przypatrzeć się zjawisku jakie paradoksalnie wobec często tragicznych wydarzeń, jednoczy społeczeństwo w sposób bardzo pozytywny. Wspólne zagrożenie czy wrogie siły, zawsze były i będą przyczyną do przeciwstawnych działań mających na celu wzajemną pomoc i współpracę dla dobra ogólnego. Pomijając już czy wynika ona z empatii, w imię wartości wyższych, czy jest po prostu korzystna strategicznie i politycznie.


Na podstawie kilku prac filmowych chcielibyśmy przedstawić różne punkty widzenia na zjawisko jednoczenia się, zacieśniania więzi międzyludzkiej wobec wspólnej sprawy. Wydarzenie wpisuje się również w ramy hasła programowego Pawilonu – w tym roku jest to EUROREMONT i oznacza „nową Europę”, obszar wyznaczany osią Berlin-Poznań-Kijów będący miejscem‚ zderzenia się tego, co wschodnie i zachodnie.


„Czornobyl” to słowo, które poznał cały świat, kojarzące się z tragedią ludzką, ale i dające wgląd w rzeczywistość za czasów Związku Radzieckiego. To również okrutny przykład na jego złe funkcjonowanie. Jako wydarzenie, które przekroczyło granice państw i zimnowojennego podziału, dało początek nowym wspólnotowym nastrojom. Przed nami kolejne poważne zmiany. Aktualna wojna w Ukrainie daje jasno do zrozumienia, że układ sił w Europie cały czas się zmienia. Ten konflikt nie rozgrywa się tylko pomiędzy dwoma krajami. Po raz kolejny dla wspólnej sprawy Europa i cały świat musi się zjednoczyć.


Kurator: Wojciech Ulman


Wojciech Ulman – Artysta sztuk wizualnych, fotograf, twórca filmowy, video performer. Kurator wystaw i pokazów filmowych. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunek Fotografia oraz kierunek Intermedia. Podczas swoich działań często porusza wątki egzystencjalne. Zwraca uwagę na absurdy rzeczywistości, tworzy groteskowe zestawienia, eksperymentuje z montażem filmowym i dźwiękowym. Istotny jest dla niego proces twórczy, którego okoliczności chętnie ujawnia jako nieodłączne tło efektu końcowego swojej pracy. Założyciel kanału ‘KONTAKT’ na portalu Youtube, jak również prowadzący audycję pod tą samą nazwą w Radio Kapitał.


Program:


• Enter Through the Balcony / reż. Roman Blazhan / dokument / Ukraina 2020 / 26’


Podróż przez dekady ukraińskich prowizorycznych balkonów. Dokument bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej, przyglądając się życiu ich właścicieli w różnych miastach w całej Ukrainie. Film zdobył Nagrodę Publiczności w konkursie Urban View w ramach 13. edycji Short Waves Festival.


• I Didn’t Go to Crimea and All I Got Was This Alien Message / reż. Zuzanna Banasińska / dokument, eksperyment / Polska 2018 / 12’


Film powstały w oparciu o znaleziony na Białorusi album, wypełniony kosmicznymi rysunkami i zdjęciami. Poprzez transformację albumu w wirtualną przestrzeń obserwacji wędrówek pamięci, skala czasowa i przestrzenna zostały zaburzone i prywatne wspomnienia stają na równi z interplanetarnymi.


• Deep Love / reż. Mykyta Lyskov / animacja / Ukraina 2019 / 14’


Głęboka miłość nareszcie zdarzyła się na Ukrainie.


• Apocalypse Baby, We Advertise the End of the World / reż. Camille Tricaud, Franziska Unger / fabuła, eksperyment / Niemcy 2020 / 20’


Telezakupowe show, które wykorzystuje narastające wśród społeczeństwa napięcia i obawy do zmanipulowania swojej widowni. Satyra na konsumpcję i kryzys klimatyczny, na globalne ocieplenie i indywidualność, na hedonizm i złe sumienie, na sprzeczności wewnątrz i wokół nas.


Czas pokazu: 72’ + prelekcja


Wstęp wolny.


Zdjęcie pochodzi z filmu „Enter Trough the Balcony” Romana Blazhana.