FORUM | Miłość i Solidarność
Czy wierzymy jeszcze w Solidarność?
Z okazji 35. rocznicy pierwszych wolnych wyborów zapraszamy na FORUM MIŁOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ. Podczas debat i spotkań, projekcji filmowych i interwencji artystycznych będziemy przypominać, że bez praw kobiet i mniejszości nie będzie w Polsce demokracji, zastanawiać się jak odzyskać solidarność dla obywatelek i obywateli oraz ocalić Europę przed rozpadem i faszyzmem.
W tegorocznym programie/sezonie MIŁOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ oddajemy hołd wszystkim osobom, które w ostatnich latach walczyły o swoje i nasze prawa, przeciwstawiając się z całych sił mrocznej rzeczywistości. Chcemy wykorzystać daną nam nadzieję, aby upominać się o otwartą i „kolorową” Polskę i Europę oraz solidarnie wołać: nigdy więcej!
Udział biorą:
Weronika Adamowska, Joanna Bednarek, Karolina Czarnecka, Dobre sitko, Karolina Domagalska, Fuzz, Agnieszka Jankowiak-Maik, Marta Krawczyk, kolektyw MAФ, Julia Niedziejko, osesi kolektyw, Andrzej Pakuła, Karolina Sakowicz, Dominika Sitnicka, J. Szpilka, Paweł Wodziński, Joanna Żygowska
PROGRAM:
5.06 | Pawilon
17:00-18:20
Ambulans, reż. Mohamed Jabaly
film
Surowa, nakręcona w pierwszej osobie relacja z wojny w Strefie Gazy, w lecie 2014 Mohamed Jabaly, młody chłopak z Gazy, dołącza do załogi jednej z karetek pogotowia. Będąc w samym sercu wojny, szuka dla siebie miejsca w oblężonym kraju, gdzie przyszłość wydaje się być całkowicie nieprzewidywalna. Na temat powtarzających się aktów przemocy w Strefie Gazy powiedziano już prawie wszystko, jednak historie za nimi stojące pozostają ukryte. Tym razem stało się inaczej.
Festiwale i nagrody: IDFA International Documentary Film Festival Amsterdam,
CPH:DOX, Sheffield Doc/Fest, Ji.hlava International Documentary Film Festival
Film „Ambulans” jest prezentowany dzięki uprzejmości First Hand Films oraz reżysera filmu Mohameda Jabaly’ego.
Polskie napisy do filmu „Ambulans” dzięki uprzejmości Fundacji HumanDoc.
współpraca programowa: Weronika Adamowska
18:30-20:00
Świat w ogniu
debata
prowadzenie: Joanna B. Bednarek
panelistki_ci: Anton Filiuk (kolektyw MAФ), Karolina Sakowicz
Trudno jest dzisiaj żyć bez strachu o przyszłość. Każdy dzień przynosi nam przerażające obrazy ze świata, z którymi musimy sobie radzić. W drugim dniu Forum zastanowimy się jak skutecznie wspierać i solidaryzować się ze społeczeństwami pogrążonymi w wojnach i nie stracić nadziei. Co możemy robić – jako instytucje kultury i społeczeństwo obywatelskie – aby uwrażliwiać nasze otoczenie na manipulacje i dezinformacje oraz nie dać się wplątać w konflikty służące społecznej polaryzacji i eskalacji emocji. Co znaczy dzisiaj postawa antyfaszywstowska oraz jakie wartości powinny jej przyświecać.
Do rozmowy zaprosiliśmy Karolinę Sakowicz (wieloletnią kierowniczkę działu projektów kulturalnych w Muzeum POLIN, aktualnie związaną z Centrum Archiwistyki Społecznej), Antona Filiuka (przedstawiciela działającego w Poznaniu ukraińskiego kolektywy MAF) oraz Julię Niedziejko (poetkę zaangażowaną w działania na rzecz wsparcia społeczności palestyńskiej).
Anton Filiuk (kolektyw MAФ) – aktywny uczestnik kolektywu MAF, organizator koncertów i wydarzeń promujących ukraińską kulturę w Poznaniu. Właściciel ukraińskiej księgarni „Plomin”. W Poznaniu od 2021 roku.
Karolina Sakowicz – kuratorka i menadżerka kultury związana z warszawskimi instytucjami. W latach 2008-2019 odpowiadała za programy kulturalne i społeczne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, obecnie kierowniczka działu projektów kulturalnych w Centrum Archiwistyki Społecznej.
Joanna B. Bednarek (prowadzenie) – historyczka literatury i kultury współczesnej; dr nauk humanistycznych. Współkuratorka cyklów spotkań, m.in. „Prognozowanie teraźniejszości”. Członkini redakcji dwutygodnika Czasu Kultury.
Wstęp bezpłatny
Wydarzenie jest realizowane w ramach dotacji dzięki dobrej woli narodu i rządu Tajwanu.