Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

FORUM | Miłość i Solidarność

Czy wierzymy jeszcze w Solidarność?

Z okazji 35. rocznicy pierwszych wolnych wyborów zapraszamy na FORUM MIŁOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ. Podczas debat i spotkań, projekcji filmowych i interwencji artystycznych będziemy przypominać, że bez praw kobiet i mniejszości nie będzie w Polsce demokracji, zastanawiać się jak odzyskać solidarność dla obywatelek i obywateli oraz ocalić Europę przed rozpadem i faszyzmem.

W tegorocznym programie/sezonie MIŁOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ oddajemy hołd wszystkim osobom, które w ostatnich latach walczyły o swoje i nasze prawa, przeciwstawiając się z całych sił mrocznej rzeczywistości. Chcemy wykorzystać daną nam nadzieję, aby upominać się o otwartą i „kolorową” Polskę i Europę oraz solidarnie wołać: nigdy więcej!


Udział biorą:

Weronika Adamowska, Joanna Bednarek, Karolina Czarnecka, Dobre sitko, Karolina Domagalska, Fuzz, Agnieszka Jankowiak-Maik, Marta Krawczyk, kolektyw MAФ, Julia Niedziejko, osesi kolektyw, Andrzej Pakuła, Karolina Sakowicz, Dominika Sitnicka, J. Szpilka, Paweł Wodziński, Joanna Żygowska


PROGRAM:

4.06 | Pawilon


18:00-18:20

Otwarcie Forum

wprowadzenie: Karolina Czarnecka, Andrzej Pakuła


18:30-20:00

Teraz jest czas

debata

prowadzenie: Marta Krawczyk

panelistki: Karolina Domagalska, J. Szpilka, Agnieszka Jankowiak-Maik


Czy w polskiej demokracji jest miejsce na reprezentacje mniejszości? I czy w ogóle pojęcie mniejszości w demokracji powinno jeszcze obowiązywać? Minęło 35 lat od pierwszych (częściowo) wolnych wyborów, 8 miesięcy od ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce. W obu przypadkach ogromną rolę odegrała solidarność. Był to wyraz obywatelskiego nacisku na respektowanie przez państwo praw człowieka: wolności wypowiedzi, praw pracowniczych, praw reprodukcyjnych. Nie ma tematów zastępczych dla podstawowych praw, teraz jest na nie czas.

W 35. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 nie idziemy na marsze, ale chcemy rozmawiać, planować, projektować i zadawać pytania o to, dlaczego państwo wciąż nas nie chroni. W spotkaniu udział weźmie Karolina Domagalska (dziennikarka, aktywistka, reżyserka filmu o Aborcyjnym Dream Teamie “Nie jesteś sama”), J. Szpilka (kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, aktywistka queerowa na rzecz praw socjalnych) i Agnieszka Jankowiak-Maik (historyczka, nauczycielka, aktywistka, twórczyni profilu “Babka od histy”).


Karolina Lucyna Domagalska – reporterka, aktywistka i reżyserka dokumentalna. Autorka książki „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” oraz reżyserka dokumentalnego filmu o Aborcyjnym Dream Teamie „Nie jesteś sama”.

Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.

J. Szpilka – kulturoznawczyni, absolwentka IKP UW. Zajmuje się studiami trans i queer, literaturą trans oraz studiami nad seksualnością. Obecnie pracuje na Uniwersytecie SWPS.

Marta Krawczyk (prowadzenie) – absolwentka Wiedzy o teatrze UAM w Poznaniu, współtworzy podcast „Mam ciało – i co dalej?”. Kierowniczka Pawilonu.


Wstęp bezpłatny


Wydarzenie jest realizowane w ramach dotacji dzięki dobrej woli narodu i rządu Tajwanu.