Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

AUTOKOREKTA, Jakub Skrzywanek

18:00

„Autokorekta” to spektakl, który powstał jako finał projektu TiSz (Teatr i Szkoła), we współpracy działu pedagogiki TR Warszawa i LO im. Lisa Kuli.

„Autokorekta” jest kolejnym po „To my jesteśmy przyszłością!” (Teatr Nowy Proxima w Krakowie) projektem teatralnym, w którym Jakub Skrzywanek wspólnie z innymi twórczyniami i twórcami teatralnymi (Magda Mosiewicz, Aleksandr Prowaliński, Anna Axer Fijałkowska) zaprosił do współtworzenia spektaklu licealistki i licealistów wkraczających w pełnoletniość – Amelię, Jagodę, Kaję, Natalią, Ostapa, Aleksa i Zosię. Tym razem po okresie niemal rocznego lockdownu związanego z przymusowym zamknięciem w domach i zdalnej edukacji, przyglądali się pierwszym tygodniom „powrotu do normalności”. Pytanie tylko, czy jakikolwiek powrót jest jeszcze możliwy? Jak „normalność” postrzegają ci, którzy większość okresu dojrzewania spędzili zamknięci w domach? Czego potrzebują, jakie są ich lęki i czy teatr może jakkolwiek pomóc im przezwyciężyć wszystko to, co kumulowało się w ostatnich miesiącach? Co chcą powiedzieć w momencie, kiedy bardzo uważnie mogli obserwować otaczającą ich rzeczywistość i system, którego są częścią? Co potrzebują usłyszeć, jeśli większość rzeczy, które chcielibyśmy przekazać dorosłym zaczynałaby się od długiego i niczym nieposkromionego krzyku?
„Autokorekta” to ponowna próba oddania sceny teatralnej młodym dorosłym, być może bardziej niż kiedykolwiek potrzebna, aby publicznie wysłuchać tych, którzy mówią – „Nikt się nami nie przejmował!”. We wspólnej pracy warsztatowej postarają się poprawić to, czego nie są w stanie zaakceptować. Sprawdzić, czy zmiana wypowiedziana przez nich w przestrzeni teatru, może zmienić cokolwiek więcej.

Po pokazie 2 kwietnia artist talk. Prowadzenie: dr hab. Piotr Dobrowolski.
współpraca reżyserska: Jakub Skrzywanek
współpraca scenograficzna: Aleksander Prowaliński
współpraca kostiumograficzna: Anna Axer Fijałkowska
współpraca przy tworzeniu wideo: Magda Mosiewicz
koordynacja merytoryczna projektu TISZ: Anna Rochowska, Anna Kurelska, Michał Domański (zespół edukacji TR Warszawa)
koordynacja projektu TiSz TR: Marta Bernatowicz
pedagodzy i pedagożki teatru: Tomasz Daszczuk, Agata Pietrzyk – Sławińska
Obsada: młodzież z 13. Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli – Ostap Junko, Amelia Karwacka, Jagoda Klimkowska, Zosią Mańkowska, Kaja Sienkiewicz, Aleks Ślązak, Natalia Wrońska
Premiera: TR Warszawa / 16.10.2021

Pokaz w Pawilonie:
Kurator programu performatywnego: Andrzej Pakuła
Produkcja: Monika Petryczko, Krystian Piotr, Michał Mądroszyk, Dorota Theus
Projekt TiSZ – Teatr i Szkoła dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wydarzenie finansowane ze środków miasta Poznania.
Regulamin: https://bit.ly/regulamin_pawilon