Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

KRÓTKIE SPIĘCIA #34: „Coded Bias” / „Zakodowane uprzedzenie”

19:00

„Zakodowane uprzedzenie”, reż. Shalini Kantayya
 
Joy Buolamwini, badaczka w Laboratorium Mediów MIT, sprawdzała systemy rozpoznawania twarzy. Ponieważ sama jest Afroamerykanką, odkryła, że system jej nie rozpoznaje. Gdy zakładała na twarz białą maskę, system ją identyfikował. Po analizie systemów rozpoznawania twarzy, opartych na sztucznej inteligencji (AI) w największych amerykańskich firmach, dokonała zaskakującego odkrycia. Najskuteczniej działały one przy identyfikowaniu białych mężczyzn, zaś najbardziej myliły się przy rozpoznawaniu czarnoskórych kobiet. Odkrycie zmusiło ją do nacisków na rząd USA, aby stworzył przepisy przeciwdziałające zagrożeniom wynikającym z uprzedzeń ukrytych w technologii, która stale wkracza w nasze życie. Wnikliwy dokument śledzący konsekwencje odkrycia Joy Buolamwini. Jaki jest wpływ rosnącej roli sztucznej inteligencji w zarządzaniu naszymi swobodami? Jakie są konsekwencje uprzedzeń AI dla ludzi, którzy nie są białymi mężczyznami?
 
Po filmie rozmowę z Anną Paprzycką poprowadzi kurator cyklu, Andrzej Marzec.
 

Anna Paprzycka: doktorantka w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członkini Interdyscyplinarnego centrum badawczego Humanities/Art/Technology Research Center. Interesuje się społecznymi aspektami oprogramowania. Przygotowuje pracę doktorską pod tytułem Software jako narzędzie kontroli i oporu. Prowadzi warsztaty z kreatywnego programowania i podstaw elektroniki. Autorka instalacji interaktywnych Ping Sensors, EMMET, Well-Tempered.
 
Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.
 
Pokaz w formie online pod adresem . Autorką opisu jest Jakub Demiańczuk / opis festiwalowy / Festiwal Nowe Horyzonty. Partnerem cyklu jest Festiwal Nowe Horyzonty.