Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Nawzajem #6: Wir Spielen (We Play)

Performatywne czytanie (instytucji) na głos i dyskusja
 
WIR SPIELEN to grupa robocza, która powstała w ramach berlińskiej instytucji-kolektywu neue Gessellschaft für bildende Kunst (nGbK). Punktem wyjścia spotkania jest wspólne czytanie tekstu, który nie tylko powstał w nGbK, ale mierzy się ze specyfiką instytucji-kolektywu.
 
Inaczej niż w większości towarzystw sztuk w Niemczech, nGbK zrównuje w swoim statucie wszystkich członków, nie dzieląc ich na rzeczywistych i na pozostałych (wspierających). Instytucja ta nie ma też dyrektora programowego, a wypracowany na fali przemian w maju 1968 roku statut daje każdemu z jej członków możliwość współkształtowania programu.
 
Inspirując się strukturą poematu Marry Ellen Solt „The Peoplemover – a demontration poem”, grupa stworzyła w czasie pięciu sesji tekst bazujący na kolażu wypowiedzi i zdarzeń, oddający różnorodny wymiar słowa „my”, także w kontekście samego nGbK. Opierając się na formie zgromadzenia członków neue Gesellschaft, dyskusji wokół struktury, instytucji oraz sposobów samoorganizacji i zależności finansowych, „WIR spielen” tworzy wnikliwe studium, w którym kolażowa metoda pracy nad tekstem wydobywa niejednoznaczny wymiar praktykowania instytucji i jej wspólnotowego oblicza. W czasie spotkania z tekstem (czytając go i wykonując zarazem), przeprowadzimy wielogłosową dyskusję.
 
Spotkanie w języku angielskim.
 
„WIR SPIELEN”: Ernest AH, Freja Bäckman, Elis Hannikainen, Vappu Jalonen, Bogg Johanna Karlsson, Clara López Menendez (grupa robocza nGbK).
Publikacja „WE play/WIR SPIELEN” otrzymała w 2014 roku nagrodę „Most Beautiful Swiss Book”.
 

Więcej informacji: http://wirspielen.tumblr.com/ameliabande