
ODRA .MISSISIPI: Początek | HISS collective, Magda Jędra & Anka Herbut, Mandhla, Dawid Dzwonkowski & Karolina Kubik

Bilety: wstęp bezpłatny
Zapraszamy na wydarzenie otwierające nowy sezon ODRA. MISSISIPI w Pawilonie. Jak każdego roku rozpoczynamy nowy rok programowy wydarzeniem muzyczno-performatywnym. Zobaczymy trzy performanse: „Złe Ziele”, performans w wykonaniu tegorocznych zaproszonych osób kuratorskich, czyli Karoliny Kubik i Dawida Dzwonkowskiego oraz występ queerowej osoby muzycznej — Mandhli. Czekają nas również dwa koncerty członków kolektywu HISS, z którym w tym roku współpracujemy.
PROGRAM WYDARZENIA:
✳ Performans „Złe Ziele”
Performans jest próbą wykształcenia czułej praktyki bycia z odrzuconymi roślinami, poznawania ich potrzeb i doświadczania ich sprawczej mocy. Od kilku lat Magda Jędra pogłębia wiedzę na temat przyrody, szukając kanałów komunikacji ciała ludzkiego z ciałem rośl-innym. Miejscem, z którego zaczyna towarzyszenie roślinom w ich procesach życiowych, jest to, co na potrzeby projektu nazywa ciałem botanicznym: wpisane w roślinne ekosystemy ciało o porowatych, przepuszczalnych granicach, funkcjonujące w sieci wzajemnych ludzko-nieludzkich splotów i zależności.
Tym razem artystka zawęża swoje zainteresowania, skupiając się na roślinności dziko rosnącej, panoszącej się i niemile widzianej – takiej, która zagraża nie tylko ludzkiej potrzebie porządku i kontroli, ale i antropocentrycznej wizji rzeczywistości. Chwasty rosną jak chcą. Zapuszczają korzenie tam, gdzie nie są chciane, są zawsze nie na miejscu. Rozrastają się, choć nie zostały przez nikogo zasadzone. Są wszędzie, mimo, że większość z nas nawet ich nie zauważa. Żaden z nich pożytek – plenią się, zajmują miejsce. Przy okazji ustanawiają jednak modele dla społecznych technik adaptacyjnych, miejskich strategii przetrwania i oporu. Dzisiejsze ruchy polityczne to przecież ruchy na wskroś wegetalne: akefaliczne, zdecentralizowane, o zmiennym kształcie i strukturze. Czerpiąc siłę z odrzucenia rozprzestrzeniają się po powierzchni Ziemi i władzy.
W Złym zielu nawiązujemy do idei trzeciego krajobrazu – francuski teoretyk Gilles Clément określił w ten sposób miejsca zaniedbane, bujne i różnorodne biologicznie, ale człowiekowi niepotrzebne, bo niemożliwe do skapitalizowania. Koncepcja trzeciego krajobrazu wywodzi się zaś z pojęcia stanu trzeciego – grupy społecznej opisywanej przez Emmanuela-Josepha Sieysa w 1789 roku w manifeście Rewolucji Francuskiej jako nic, które żąda, żeby stać się czymś. Marginalizowane, słabe ciała ludzi-i-roślin porastają trzecie krajobrazy.
Magda Jędra eksploruje strefy kontaktu między własnym ciałem i otoczeniem, sonduje przestrzeń w poszukiwaniu możliwych punktów styku i zakorzenienia – tak na poziomie fizycznym, jak i symbolicznym. Wchodząc w interakcje ze zmieniającym się środowiskiem i inicjując wymianę energii kinetycznej, łączy pracę z bezruchem z elementami parkouru, a za pomocą strategii storytellingowych wchodzi w dyskusję z ludzką roślino-ślepotą (plant blindness), która nie pozwala zauważyć roślin w ich naturalnym środowisku. Pielęgnując relacje ze złym zielem na poziomie jednostkowym, uruchamia wizje społecznego uchwastowienia.
Koncepcja: Magda Jędra, Anka Herbut
Choreografia, performans: Magda Jędra
Tekst, dramaturgia: Anka Herbut
Muzyka: Justyna Stasiowska
Kostium, przestrzeń: Marta Szypulska
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł
Koprodukcja: Centrum Kultury w Lublinie, Goyki 3 Art Inkubator
Premiera: 8.10.2021 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł
Czas trwania: 55 minut
✳ Performans Mandhli (House of Maison Laveaux)
MANDHLA — 27-letnia trans feministyczna artystka i osoba o nienormatywnej ekspresji płciowej, urodzona i wychowana w Zimbabwe. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie tworzy wyjątkowe połączenie eksperymentalnego R&B i soulu, wzbogacone o wizualne projekcje i performatywny taniec. Jej twórczość porusza tematykę codziennych wyzwań, z jakimi mierzą się osoby transpłciowe, niebinarne i femme* z doświadczeniem migracji – w kontekście miłości, tożsamości, cielesności i akceptacji. Czerpie inspiracje ze sztuk wizualnych, mody oraz kultury voguing, a jej prace prezentowane były na prestiżowych scenach, festiwalach i w instytucjach artystycznych, takich jak Whole Festival, Pop-Kultur, Münchner Kammerspiele, Gropius Bau, Kulturbrauerei czy HAU. W swojej sztuce kreuje przestrzeń pełną piękna i intensywnych przeżyć, oferując widzom doświadczenie, które przenosi ich do świata queerowej ekspresji oraz siły czarnej tożsamości femme*. Jej występy stanowią hołd dla tych, którzy żyli i nadal żyją poprzez jej sztukę.
✳ Performans „ODRA .MISSISIPI: Ciecze wyczerpane. We submitted fog and chaos to a distillation.” w wykonaniu duetu kuratorskiego Karoliny Kubik & Dawida Dzwonkowskiego
Skoro destylacja to rozdzielanie ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników, a pozostałość po destylacji nazywana jest cieczą wyczerpaną, to my destylacji poddajemy mgłę i chaos.
✳ Koncerty: Rychlicki / Szwed / Jessica kuratorowane przez: HISS COLLECTIVE
HISS COLLECTIVE — inicjatywa artystyczna powołana do życia na początku 2023 roku przez twórców związanych z takimi projektami jak BNNT, Moonmadness, Dynasonic, Dym Festiwal, Sejf, LAS, DMNSZ, Huba Imprint. Mnogość wspólnych inspiracji takich jak, szeroko pojęte: dźwięk, obraz, literatura, podróże, codzienność, architektura i związana z nią historia, ma tutaj swoje ujście w produkcji muzycznej, projektowaniu graficznym, fotografii, performansie czy pisaniu. Grupa tworzy pewnego rodzaju otwarty organizm, ewoluujący, mutujący, wraz z potrzebą chwili. To wszystko bez wyścigu o innowacyjność, nie zawsze w zgodzie ze światem, ale konsekwentnie swoimi ścieżkami.
RYCHLICKI — Gitarzysta, członek zespołów Kristen, Lotto, Dynasonic. Podczas solowych koncertów prezentuje trudny do zdefiniowania styl, wywodzący się z bezkompromisowej, rockowej, swobodnej improwizacji. Jego gra zazwyczaj pełna jest kontrastów, ekstremalna i głośna, by dosłownie za chwilę wybrzmiewać na granicy ciszy. Współpracował z wieloma muzykami, grał na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Jest też grafikiem, projektuje plakaty, książki, okładki płyt. Najważniejsze dla niego postaci to Enzo Scifo, Denis Johnson, John Cassavetes i Guy Picciotto
JESSICA — to nowe oblicze muzyczne Mateusza Rosińskiego (Wrong Dials, Dynasonic, Niepokoje gościnne, Elephant Dials). Występuje solowo lub z zaproszonymi do zabawy gośćmi. Jessica to trochę „plac zabaw” dla wszelakich fascynacji muzycznych Rosińskiego, których jest zdecydowanie za wiele. Jessica to smoothie o niezachęcającym kolorze, które potrafi urzec doskonałym smakiem lub spowodować wymioty. Bezlitośnie, strasznie i pięknie jednocześnie, inaczej się nie da.
SZWED — Perkusista. Współtwórca kolektywu BNNT (z Konradem Smoleńskim) z którym działają w sferze dźwięku i obrazu od 2008 roku. W swoich poszukiwaniach stawia na oszczędny zestaw, szukując nowych faktur i barw dźwięku. Elektryfikuje bębny, na bazie rytmu zapuszcza się w technoidalne formy i metaliczne powidoki. Agresywne zagrania czasem oplata w ziarniste, dronowe pasma, kiedy indziej zahacza o quasi-metalowe formy. Niekonwencjonalnie wykorzystuje perkusję, buduje pogłos, skręca w rejony surowego techno i szorstkiej muzyki noise. Balansuje na granicy elektroakustyki, metalu i industrialu, wyznaczając sobie kierunek miarowym brzmieniem i rytualną formą. Obecnie promuje najnowszą płytę (Sun’s Mother), wydaną przez krakowską wytwórnię Instant Classic. Jest też artystą związanym z platformą SHAPE.
Fot. Dima Mykytenko