Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Pawilon Otwarty: Perpetuum Mobile

Perpetuum Mobile to projekt realizowany przez młodych polskich i ukraińskich artystów oraz muzyków mieszkających w Krakowie. To przedsięwzięcie jest platformą do promowania muzyki elektronicznej i młodych, niszowych twórców szeroko pojętej sztuki współczesnej: wizualnej, audiowizualnej, wirtualnej rzeczywistości itp. Istotę tego projektu stanowi promowanie kultury i sztuki za sprawą silnej integracji i współpracy między Polską a Ukrainą.

Nadrzędnym celem wydarzenia Perpetuum Mobile: Pawilon Otwarty jest wymiana kulturowa pomiędzy środowiskami młodych twórców z Polski i Ukrainy. Współpraca międzynarodowa, która jest bazą całego przedsięwzięcia ma ogromny potencjał a wydarzenia kulturalne dają możliwość pokonywania barier i integrację. Zaplanowane działania dają niezbędną przestrzeń do wypowiedzi – zarówno dla twórców jak i odbiorców sztuki. Projekt pokazuje społeczeństwu, że integracja przez sztukę i rozrywkę jest skutecznym elementem budowania kultury, poszerza horyzonty, uczy tolerancji i współpracy.
 
O wydarzeniu:
 
Kilka lat temu na Ukrainie wydarzyło się coś bardzo dziwnego. Te właśnie “dziwne” wydarzenia rzutowały na rzeczywistość mieszkańców tego kraju na różne sposoby. Jednym z nich było pojawienie się stworzenia, które pewnego dnia wypełzło z cerkwi albo akademii sztuk pięknych, prawdopodobnie mutanta, opisywanego przez świadków jako wija. Przy czym nie chodzi o zwyczajnego wija zaliczanego do którejś z gromad: pareczników, drobnonogów, skąponogów i dwuparców. Osoby, które się z nim zetknęły zdecydowanie mają na myśli wija znanego z ukraińskiego, ludowego podania, pięknie opisanego w opowiadaniu Mikołaja Gogola. W ostatnich latach wij zaczął się pojawiać na terenach polski w towarzystwie lokalnych bestii. Co najgorsze, monstrom tym nieobca jest najnowsza technologia. Zręcznie posługują się nie tylko montażem filmowym, zaawansowaną obróbką dźwięku, dziwnymi obiektami ale również technologią rzeczywistości wirtualnej, w której więżą i torturują swoje ofiary aż do świtu.
(tekst: Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty)
 
Program:
 

18:30, Obiecali nam dyskotekę czyli najntiswave’owe voguowanie

Podczas performatywnego wykładu tytułowa obietnica dyskoteki będzie mogła osiągnąć właściwie dwa alternatywne rozwiązania. Pierwsze z nich to szampańska zabawa z post-sowieckim sznytem do białego rana, podczas której można poprzymierzać dizajnerskie szmatki, poopowiadać sobie o turystycznych podróżach na Wschód albo inspiracjach Vetements i Goshą Rubchinskiym. Druga alternatywa to zupełna odwrotność ﹣ totalne zniszczenie, ruski szampan, społeczno-kulturowy hardkor byłych obszarów Związku Radzieckiego, podróby Gucci i Louis Vuitton z bazaru. Albo tak, albo tak − czarno-biało czyli tak jak lubimy najbardziej. A może jednak jest coś pomiędzy? Na przykład cała skala odcieni szarości, która ﹣ jak się okazuje ﹣ wzbudza niemałe kontrowersje, jeśli umieścić ją na premierowej okładce poczytnego czasopisma, które reprezentuje zachodni luksus?
 
Katarzyna Oczkowska ﹣teoretyczka i krytyczka sztuki, niezależna kuratorka. Obecnie w swoich działaniach skupia się na projektach z pogranicza sztuk wizualnych, teatru, performansu.
 

20:00, Poly Chain live

 
Poly Chain to muzyczny projekt pochodzącej z Kijowa i mieszkającej w Warszawie ukraińskiej projektantki graficznej Sashy Zakrevskiej, której debiutancki album „Music For Candy Shops” ukazał się w ubiegłym roku nakładem oficyny Transatlantyk. Od niedawna Sasha jest również aktywna jako DJ-ka.
 

21:00, Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty live

 
Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty – artysta i producent, rysunki oraz instalacje którego są już od kilku lat obecne zarówno w galeriach sztuki jak i na okładkach płyt czołowych polskich producentów. Jako Mchy i Porosty tworzy ekscentryczną i melancholijną muzykę taneczną dryfującą od abstrakcyjnych i hipnagogicznych brzmień po błogie melodie house. W zeszłym roku wydał dwie płyty na Recognition Records i Brutaż, a w kwietniu tego roku odwiedził Ukrainę gdzie zagrał na ATOM festival w Żytomierzu oraz Hamselyt festival w Tarnopolu.
 

22:00, Aleksander Sovtysik live

 
Pochodzący z Ukrainy Aleksander Sovtysik to artysta mieszkający w Krakowie. Tworzy spirytualistyczne obiekty, obrazy i eksperymentalną muzykę taneczną. Posługuje się materiałami z recyklingu, found-footage.
 
Wstęp wolny!