Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Pawilon Otwarty: Premiera albumu Kult Jednostki/Radical Passion

Najdłużej produkowany na świecie pociąg elektryczny, zwany popularnie Jednostką narodził się w naszym rodzinnym Wrocławiu. Pragniemy przedstawić fascynującą historię tego modelu i jego zaskakującą moc oddziaływania. Przygotowywany album barwnie ilustruje powstanie pociągu i jego design, ale przede wszystkim koncentruje się na ludziach z nim związanych ponieważ ich pasja często przybiera radykalną formę. Spędziliśmy prawie 4 lata, podróżując po Polsce, przeprowadzając wywiady z zapaleńcami. Spotykaliśmy się z miłośnikami zbierając dane i zdobywając nieudostępniane do tej pory archiwa prywatne i instytucjonalne. Chcemy stworzyć książkę, która odkryje nieopisany do tej pory świat skrajnych obsesji i sentymentów oraz poszerzy granice terminu „pasja”.

Ta książka jest o:
– nieznanej historii fenomenu jednostek EN57,
– społeczności wiernych i gorliwych, często radykalnych fanów (przeprowadziliśmy ponad 20 wywiadów z przedstawicielami różnych środowisk. są w wśród nich: kierujący jednostką, tatuażyści, fotografowie, graficiarze, modelarze, pracownicy, którzy budowali EN57 i wiele innych),
– sentymentalnym świecie kultury związanej z koleją w czasach komunizmu i teraz,
– brutalnym rodzimym designie i kulturze wizualnej.

Torypress to grupa autorów i aktywistów z Wrocławia zainteresowanych projektowaniem i kulturą wizualną. Tworzymy interdyscyplinarny zespół do zadań popularyzatorskich.