
Stany skupienia: Ewelina Jarosz i Justyna Górowska

Język: film angielski z napisami polskimi, dyskusja w j. polskim
Wiek: 16+
Czas trwania: 25’ + rozmowa
Ostrzeżenia dotyczące treści: brak
Dostępność: napisy SDH
Bilety: wstęp bezpłatny
Stany skupienia to cykl filmowo-artystyczny, którego celem jest wytwarzanie nowych, eksperymentalnych i poszerzonych sposobów doświadczania filmów oraz sztuki. Pragniemy doprowadzić do ich wzajemnego przenikania się oraz transformacji (a zatem zmiany pierwotnego stanu skupienia w inny), poprzez zestawianie ich ze sobą, konfrontowanie oraz łączenie. Każde z wydarzeń to okazja do spotkania z osobami artystycznymi, które najpierw uczestniczą w wyborze prezentowanych filmów, a następnie razem z publicznością w performatywny sposób je interpretują, zakorzeniając obrazy filmowe we własnej, konkretnej praktyce artystycznej oraz sytuacji społeczno-politycznej. Stany skupienia nie tylko zdają sprawę z rozmaitych kształtów, które przyjmuje dzisiaj sztuka współczesna, ale również starają się wywołać różnorodne formy skupiania uwagi oraz jej rozpraszania.
Kurator cyklu: Andrzej Marzec
Cyber Wedding to the Brine Shrimp: A Hydrosexual Love Affair, reż Ewelina Jarosz, Justyna Górowska (2023) 25’
Zapraszamy do doświadczenia hydroseksualnego kina, które zakwestionuje Twoje postrzeganie zbiorowej amerykańskiej fantazji kulturowej na temat Małpek Morskich (Sea Monkeys)! Zainspirowane ekoseksualnymi zaślubinami inicjowanymi przez Annie Sprinkle i Beth Stephens, cyber nymphs – Justyna Górowska i Ewelina Jarosz – poślubiły krewetki solankowe – mieszkanki Wielkiego Jeziora Słonego w stanie Utah. Ceremonia międzygatunkowych zaślubin została wzbogacona o rzeczywistość rozszerzoną (Augumented Reality), która pomaga wyobrazić sobie postnaturalny świat, a także kryzys klimatyczny, z którym zmaga się jezioro. Przysięgę ślubną złożono na Półwyspie Rozel Point w pobliżu „Spiral Jetty” (1970), kultowego dzieła sztuki land art autorstwa Roberta Smithsona.
W tym artystycznym dokumencie wyrażane jest pragnienie dekolonizacji i queerowania natury. W narracji oferującej więcej miłości do zagrożonego ekosystemu duet cyber_nymphs eksploruje światy postcyfrowej kultury medialnej, jednocześnie rzucając wyzwanie narracjom artystów landartowych.
BIO:
EWELINA JAROSZ – adiunktka w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych UKEN, historyczka sztuki, kulturoznawczyni oraz artystka współtworząca projekty artystyczne związane z wodą. Jej aktualne zainteresowania mieszczą się na przecięciu sztuki środowiskowej i queerowo-feministycznej błękitnej posthumanistyki. Jej pisarstwo dotyczy takich tematów jak sztuka środowiskowa, błękitne media, hydrofeminizm czy aktywizm przyjemności. Dwukrotna stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. Współpracuje z E.A.R.T.H. Lab przy Uniwersytecie Kalifornijskim, Santa Cruz oraz z The Posthumanities Hub przy Uniwersytecie w Linköping w Szwecji. Członkini duetu artystyczno-badawczego cyber_nymphs. Współzałożycielka projektu artystyczno-badawczego Archiwum Błękitnej Humanistyki. Członkini AICA Intenrational i AICA Polska.
JUSTYNA GÓROWSKA (ona/ono) – hydrofeministka i artystka performans, współpracującą przy interdyscyplinarnych projektach na styku sztuki, technologii i aktywizmu społecznego. W 2017 roku przyjęła pseudonim WetMeWild, koncentrując się na wyzwaniach środowiskowych związanych z wodą, wykorzystując technologię AR i VR. Współpracuje z kolektywami takimi jak Nerdka oraz w duecie cyber_nymphs, z którym w 2023 roku wydała „Manifest Hydroseksualny”. Kuratoruje również projekt BHA, internetowe archiwum łączące sztukę z edukacją ekologiczną dotyczącą wody. Swoje prace wystawiała w Berlinie, Dżakarcie, Warszawie i Nowym Jorku. W 2020 roku uzyskała doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszka w Krakowie i wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkole Europejskiej.