Stany skupienia: Piotr Macha
PIXELATED FOG OF WAR 2.0 to rezultat badań i podróży, które prowadziły przez różnorodne wydarzenia oraz miejsca związane z szeroko pojmowanym spektrum wojny i militaryzacji. Od eventów grup rekonstrukcyjnych, targów broni, po defilady, nagrania terenowe w Ukrainie, oraz zapisy rozgrywek gier multiplayerowych… Od Holocenu do Holocaustu, od malarskiej panoramy Waterloo 1815, po Kijów 2024, zarejestrowany vhs-em.
Ta interdyscyplinarna analiza stara się zgłębić wpływ współczesnych narzędzi komunikacji wizualnej na nasze postrzeganie konfliktów zbrojnych. “Nie ma strategii, istnieje tylko dromologia” – Paul Virillio.
czas trwania: 45’
rok produkcji: 2024
Stany skupienia to cykl filmowo-artystyczny, którego celem jest wytwarzanie nowych, eksperymentalnych i poszerzonych sposobów doświadczania filmów oraz sztuki. Pragniemy doprowadzić do ich wzajemnego przenikania się oraz transformacji (a zatem zmiany pierwotnego stanu skupienia w inny), poprzez zestawianie ich ze sobą, konfrontowanie oraz łączenie. Każde z wydarzeń to okazja do spotkania z osobami artystycznymi, które najpierw uczestniczą w wyborze prezentowanych filmów, a następnie razem z publicznością w performatywny sposób je interpretują, zakorzeniając obrazy filmowe we własnej, konkretnej praktyce artystycznej oraz sytuacji społeczno-politycznej. Stany skupienia nie tylko zdają sprawę z rozmaitych kształtów, które przyjmuje dzisiaj sztuka współczesna, ale również starają się wywołać różnorodne formy skupiania uwagi oraz jej rozpraszania.
Osoba kuratorska: Andrzej Marzec
PIOTR MACHA ― Urodzony w Sosnowcu, absolwent malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie aktualnie pracuje. W swojej praktyce unika monomanii dyskursu, łącząc różne media i formy artykulacji od rysunku poprzez performance, poezję, film analogowy, efemeryczne projekty kuratorskie, po wydawnictwa dźwiękowe. Swoje prace prezentował min. w Galerii Zachęta, Kunstquartier Bethanien, Muzeum Współczesne Wrocław.