Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Szlak bałkański — migranci u bram Europy. Spotkanie z dr Robertem Rydzewskim

17:00

Spotkanie z Robertem Rydzewskim, autorem książki The Balkan Route. Hope, Migration and Europeanisation in Liminal Spaces oraz projekcja filmu dokumentalnego Shadow game (reż. Eefje Blankevoort & Els van Driel).


17:00 Shadow game

18:30 rozmowa z Robertem Rydzewskim


Prowadzenie: Jakub Wojtaszczyk


The Balkan Route. Hope, Migration and Europeanisation in Liminal Spaces to książka o ludziach migrujących szlakiem bałkańskim oraz mieszkających wzdłuż szlaków migracyjnych do Unii Europejskiej. Autor opierając się na wieloletnich badaniach etnograficznych przeprowadzonych w Macedonii Północnej i Serbii, zwraca szczególną uwagę na tzw.”kryzys uchodźczy” z roku 2015, który zrodził nowy reżim graniczny oparty na trwałym zawieszeniu prawa, normalizacji przemocy i uwięzieniu migrantów w liminalnej przestrzeni u bram UE, niezdolnych ani do dalszej migracji, ani do powrotu.


Shadow Game to eksperymentalnie sfilmowana opowieść o dalekosiężnych konsekwencjach europejskiej polityki azylowej. Teraz, gdy w całej Europie buduje się mury, ubieganie się o azyl stało się prawie niemożliwe. Nastolatkowie przemierzają zaśnieżone krajobrazy i napotykają na swojej drodze agresywną straż graniczną. Dotarcie do miejsca docelowego stało się trudniejsze niż kiedykolwiek. Ich podróż wiedzie przez całą Europę: od Grecji po Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę, od Włoch po Francję i Holandię. Film został nakręcony w ciągu trzech lat, częściowo przez samych głównych bohaterów za pomocą ich telefonów.


BIO


ROBERT RYDZEWSKI — antropolog społeczny, badacz migracji, wykładowca w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Centrum Badań Migracyjnych na tym samym uniwersytecie. Stypendysta Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, Instytutu Wirth na Uniwersytecie Alberty w Edmonton oraz Centrum badań Europą Południowo-Wschodnią na Uniwersytecie Karl-Franzens-Universitätw Graz. Autor tekstów naukowych i prasowych oraz reportaży radiowych na temat migracji, ruchów społecznych, europejskiego reżimu migracyjnego, transformacji społeczno-kulturowej w Europie Południowo-Wschodniej.

JAKUB WOJTASZCZYK — dziennikarz i pisarz. Autor kilku powieści „oraz „Cudownego przegięcia. Reportażu o polskim dragu ”. Związany z redakcjami portalu Kultura u Podstaw i magazynu „Replika”. Pisze dla m.in. Vogue Polska i OKO.press. Współprowadzi podcast o serialach „Nie spać, słuchać”.


Partnerami wydarzenia są Instytut Antropologii i Etnologii UAM i Centrum Badań Migracyjnych UAM.