
Wernisaż Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany & Alternative für Drag (AfD) – widowisko z kolektywem Pozqueer

18:00 – 20:00
Galeria Miejska Arsenał
Otwarcie wystawy Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany
Ania Nowak To the aching parts (Manifesto) / Do obolałych części (manifest)
wykonanie: Ala Urwał
ALA URWAŁ (she/her) – dragowa performerka, producentka wydarzeń performatywnych i paneli dyskusyjnych, kostiumografka, członkini domu dragowego House of Orzeczenie i kolektywu Pozqueer. W swojej działalności skupia się na osobistych doświadczeniach jako niebinarnej kobiety transpłciowej.
20:00 – 23:00
Galeria Miejska Arsenał, Pawilon (performatywny przemarsz)
Alternative für Drag (AfD) – widowisko z kolektywem pozqueer
W nieodległej przyszłości Polska znalazła się za tęczową kurtyną, a rządy sprawuje autorytarna, ultraprawicowa partia Alternative für Drag (AfD). Każdego roku w Pawilonie odbywają się brutalne igrzyska, w których wylosowane spośród społeczności LGBT+ dragowe trybutki walczą na śmierć i życie ku uciesze widowni.
Czerpiąc inspirację z wykorzystywania nieheteronormatywności jako narzędzia nagonki politycznej, kolektyw Pozqueer zaprasza na dystopijne widowisko queerowe podczas wieczoru otwarcia wystawy Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasie dobrej zmiany.
Wystąpią: Ala Urwał, Babcia, Lola Eyeonyou Potocki, 4wallzz, Bom Belle i Vron
POZQUEER – kolektyw działający w Poznaniu, skupiony na organizowaniu wydarzeń artystycznych poświęconych queerowej sztuce i budowaniu wspólnoty. Tworzymy przestrzeń dla queerowej ekspresji, refleksji i spotkania. Aktualny skład kolektywu: Dagmara Torłop, Alicja Uwarowa i Łukasz Jurewicz.
BIO:
BOM BELLE (she/her) – poznańska drag queen, performerka oraz prowadząca, producentka queerowych wydarzeń i stylistka peruk. rozpoznawalna przez swoją charyzmę i cięty język. członkini kolektywu pozqueer. na scenie tworzy karykaturalną kobiecą postać, inspirowaną ikonami hollywood i polskiego teatru.
VRON (he/him, they/them) – poznański artysta dragowy, znany z abstrakcyjnych stylizacji i mocnego makijażu. tworzy performance, który często balansuje na granicy absurdu i czarnego humoru. estetyka inspirowana gotykiem, groteską, horrorem i kulturą pop. drag jako narzędzie krytyki społecznej i performatywnego komentarza. obecność na scenie zawsze gwarantuje intensywne wrażenia wizualne i emocjonalne.
ALA URWAŁ (she/her) – dragowa performerka, producentka wydarzeń performatywnych i paneli dyskusyjnych, kostiumografka, członkini domu dragowego House of Orzeczenie i kolektywu Pozqueer. W swojej działalności skupia się na osobistych doświadczeniach jako niebinarnej kobiety transpłciowej.
BABCIA (he/him, she/her) – potwór dragowy, duch, twórca kostiumów, ważny członek rodziny. Inspiruje się tym, co niejasne, brudne i lepkie. Czasami widywany w oknach opuszczonych budynków, pomiędzy drzewami, gdy jedziesz samochodem, na granicy ramy lustra. Przybiera różne formy i kształty, każdy bardziej obrzydliwy od poprzedniego.
LOLA EYEONYOU POTOCKI (she/her) – drag queen, aktywistka queerowa, feministka i klaunica. Jedna z pierwszych poznańskich postaci dragowych aktualnej sceny performatywnej. Prywatnie matkuje, czyta książki i jeździ na deskorolce.
4WALLZZ (she/her) – queerowa djka, rodowita Poznanianka oraz członkini Gabber Industries Berlin. Obecnie mieszkająca w Poznaniu, podbiła już wiele europejskich krajów, a najczęściej można ją zobaczyć na scenie niemieckiej i polskiej. Jej miłość do hardcoru można dostrzec w każdym jej secie, ale lubi również eksperymentować z różnymi gatunkami, takimi jak hyperpop, donk, latincore czy też hard dance. Zawsze niespodziewana, nigdy nudna.
HARMONOGRAM:
18.00 GaMA
otwarcie wystawy* i performance Ani Nowak To the aching parts (Manifesto) / Do obolałych części (manifest) w wykonaniu Ali Urwał
20.00 GaMA
przemarsz z Alternative für Drag (AfD) do Pawilonu
21.00 Pawilon
Alternative für Drag (AfD) – widowisko z kolektywem pozqueer**
23.00 Lokum Stonewall
afterparty: Poznań Pride
* W dniu wernisażu wystawa czynna do g. 22.00.
** Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania podczas wernisażu w Galerii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury