Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.
Godzina:
15:00-17:00
Bunt Kwiatów #3: Techno

BUNT KWIATÓW #3: Techno audycja audiowizualna premiera: 29.10.2021 na Facebooku OKO.press patronat medialny cyklu: OKO.press

Każde pokolenie ma swój bunt. Czy wyjścia do klubów mogą działać tak samo jak wyjścia na ulice? Może obie te rzeczy da się połączyć? W kolejnym odcinku Buntu Kwiatów rozmawiamy o tym, jak kształtowała się kultura techno w Polsce, co za nią stoi oraz o tym, jak wartości leżące u podstaw kultury klubowej przeszły do mainstreamu i dlaczego są one tak ważne dla młodego pokolenia. Zastanowimy się, jaki jest jej realny wpływ na społeczeństwo – zarówno na imprezach, jak i poza nimi. Udział biorą: Katarzyna Jaroch, Michał Grzegorzek, Kajetan Łukomski (Avtomat) Prowadzenie: Dominika Sitnicka.

BUNT KWIATÓW W tym roku przyglądamy się sobie — pokoleniu dorastającego w potransformacyjnej Polsce — „beneficjentom” przemian ostatniej dekady XX wieku. Skoncentrujemy się na konsekwencjach przemian po 1989 roku: od ustanowionych relacji państwa i kościoła, przez wynaturzenia kapitalizmu, dominację w przestrzeni publicznej konserwatywnego dyskursu, po niewydolność systemową związaną z kwestiami pracowniczymi, zdrowiem czy mieszkalnictwem. Będziemy przyglądać się strategiom oporu i językowi buntu, relacjom władzy wobec przekazów medialnych i migracji pokolenia młodych dorosłych; politykom tożsamościowym i pozainstytucjonalnym ośrodkom kształtowania postaw obywatelskich — od ruchów klimatycznych po kulturę klubową. Seria protestów w 2020 roku (w Polsce, jak w Białorusi, czy Rosji) i pandemia ujawniły skutki poszerzających się wpływów populizmu, ksenofobii i nacjonalizmu. Obnażyły też skumulowaną niezgodę i gniew oraz potrzeby: wspierania i wzmacniania działań solidarnościowych i edukacyjnych. Dokonała się zmiana – nie możemy powrócić do rzeczywistości sprzed roku. To próba sił. A może szansa?

Wierzymy, że kwestie polityczne i aktualny komentarz dotyczący przemian społecznych łączą niezbywalne relacje z aktywną, kształtującą przestrzeń publiczną rolą i odpowiedzialnością kultury. Dlatego przejmujemy Bunt kwiatów, hasło pierwotnie wpisane w krytyczną postawę wobec ugrupowań odcinających się od dziedzictwa intelektualnego i tożsamościowego poprzednich pokoleń*, po to, by wskazać po raz kolejny na potrzebę takiego myślenia o przyszłości, które uwolnione jest od traum i szkodliwych przyzwyczajeń; W zamian zależy nam na stworzeniu przestrzeni do dyskutowania i budowania przyszłości niezwiązanej z resentymentami. Przyszłości dla pokoleń. *Tegoroczne hasło, Bunt kwiatów, wywodzimy z Kryzysu romantyzmu Stanisława Brzozowskiego, gdzie wskazuje na kryzys romantyzmu i krytykuje nurt myślowy porównując go do Buntu kwiatu przeciwko swym korzeniom; Cykl dyskursywny kuratorują: Andrzej Pakuła, Aleksandra Skowrońska    Na pomarańczowej grafice z różowymi plamami widnieje w centralnej części różowy napis tytułowy: Bunt Kwiatów.

« Wróć