Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

go to site  
 
 
Faszyzm był ideologią o charakterze uniwersalnym. Faszyzm jest ideologią o charakterze uniwersalnym. Projektem alternatywnej nowoczesności, wymierzonym w materializm, przeciętność społeczeństwa burżuazyjnego i demoralizację liberalnej demokracji. Chcemy widzieć w faszystach przedstawicieli jakiegoś marginesu. Ale w ten sposób całkowicie mijamy się z prawdą. Pola walki kształtują się na nowo, ale ich istota pozostaje ta sama. Trwa globalna wojna domowa ludzkości, przed którą trudno szukać schronienia.
 
Nowa konstelacja ruchów politycznych, w których powraca widmo idei faszystowskiej stała się faktem. Wszystkie te ruchy przedstawiają szereg wspólnych cech, a wśród nich są przejawy ksenofobii i islamofobii oraz odrzucenie globalizacji na rzecz społecznie regresywnego i nacjonalistycznego protekcjonizmu. Włoski historyk Enzo Traverso charakteryzuje te polityczne ruchy mianem post-faszystowskiej konstelacji w tym sensie, że mają różne ideologiczne matryce i pochodzenie. Niektóre formacje mają wyraźnie neofaszystowski profil, taki jak Złoty Świt w Grecji lub organizacje, starające się ożywić nacjonalistyczną tradycję lat trzydziestych, jak choćby Obóz Narodowo-Radykalny nawiązujący do przedwojennego ugrupowania faszyzującego o tej samej nazwie. Niektóre ruchy w Europie Zachodniej, takie jak Front Narodowy we Francji, mają neofaszystowskie pochodzenie, ale starają się ewoluować poprzez zmianę ich dyskursu; inne mają różne korzenie, ale zbliżają się do tej samej orientacji. Tak jest choćby w przypadku UKIP w Wielkiej Brytanii i Alternative für Deutschland (AfD) w Niemczech.
 
„Globalna wojna domowa” to najnowszy spektakl Pawła Wodzińskiego prezentowany po raz pierwszy w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To także niejako ciąg dalszy poprzedniego przedstawienia Wodzińskiego „Solidarność. Rekonstrukcja”. Tam pokazano współczesne konsekwencje zignorowania głosu robotników z pierwszej Solidarności. W „Globalnej wojnie…” wszystko odbywa się według demokratycznych zasad. Odpowiedzią na barbarzyństwo neoliberalnego świata staje się równie barbarzyński kontrprojekt narodowo-konserwatywny, cynicznie wykorzystywany przez populistów.
 
Koncept, reżyseria i scenografia
Paweł Wodziński
 
Opracowanie dramaturgiczne
Piotr Grzymisławski
 
Muzyka
Karol Nepelski
 
Asystent kompozytora
Sławek Kyrylow
 
Video
Magda Mosiewicz
 
Obsada
Beata Bandurska
Magdalena Celmer
Maciej Pesta
Martyna Peszko
Jan Sobolewski
Konrad Wosik

source link « Wróć