Ładowanie Wydarzenia
Początek:
05/10
Koniec:
29/12
EUROREMONT #2 | Agata Pyzik

Jako instytucja kultury tworzymy przestrzeń dla sztuki współczesnej i debat krytycznych. Wraz z artystami i artystkami, naukowcami i naukowczyniami opisujemy, dialogujemy i wychodzimy naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości. W tym roku zapraszamy nie tylko do przestrzeni Pawilonu, jesteśmy dla Was także online!

 

W ramach podcastu podejmujemy tematy związane z tegorocznym hasłem programowym Pawilonu — EUROREMONT i rozwijamy je w rozmowach z zaproszonymi gośćmi i gościniami. O Europie i Unii Europejskiej, roli sztuki i jej polityczności w pierwszym odcinku z Patrycją Rozwora — artystką, publicystką i podcasterką rozmawiają:

 

MARTA ROMANKIV — urodzona we Lwowie artystka interdyscyplinarna, twórczyni instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoją działalność skupia głównie wokół tematu wykluczenia społecznego, a zwłaszcza tematyki narodowości, obywatelstwa oraz związanych z tym nierówności społecznych, jak i problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny, i znajdują się na pograniczu stref aktywizmu społecznego, nauki i sztuki.

 

YULIA KRIVICH — urodzona w 1988 roku w Dnieprze w Ukrainie artystka i fotografka. Ukończyła Akademię Architektury w swoim rodzinnym mieście oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej praktyce artystycznej porusza kwestie tożsamości, wykorzystuje elementy aktywizmu w połączeniu z własnymi doświadczeniami. Zainteresowania artystki oscylują wokół tematów migracji oraz kwestii związanych z Europą Wschodnią.

 

W drugim odcinku podcastu o książce „Poor but Sexy. Culture Clashes in Europe East and West”, o tym co kryje się pod określeniem „former East” i  czym jest postsowiecki szyk z Patrycją Rozwora rozmawia:

 

AGATA PYZIK — urodzona w 1983 roku krytyczka sztuki, eseistka, dziennikarka i autorka dwóch książek: kolekcji esejów o Europie Wschodniej „Biedni, ale sexy. Zderzenia kulturowe na wschodzie i zachodzie Europy” (2014) oraz „Dziewczyna i pistolet” (2020).

 

Czekają na Was aż 4 odcinki! Do usłyszenia co 3 tygodnie na:

 

➝ SPOTIFY

 

➝ SOUNDCLOUD

 

➝ APPLE PODCAST

 

« Wróć