Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

EUROREMONT | Cristina Ferreira-Szwarc „Świetlica / Common Room”

Zapraszamy Was do Świetlicy: przestrzeni zawieszonej pomiędzy publicznym i intymnym, hierarchicznym i wspólnotowym, związanym z pracą i odpoczynkiem, przeszłością i przyszłością.


Performance Świetlica / Common Room to kontynuacja projektu Cristiny Ferreiry-Szwarc,  portugalskiej artystki mieszkającej w Poznaniu, zapoczątkowanego w 2021 w ramach stypendium w berlińskim Kunstverein Ost KVOST. Trzonem projektu są badania i refleksja nad przestrzenią świetlic tych wiejskich i szkolnych oraz wywiady i spotkania z pochodzącymi z Polski osobami mieszkającymi w Berlinie. Rozmowy przeprowadzone przez artystkę dotyczyły świetlicowych wspomnień i skojarzeń: ich specyficznej infrastruktury, klimatu, zajęć, warsztatów i aktywności. Wywiady poruszały także temat doświadczenia migracii i związanych z tym wyzwaniami, wątpliwościami oraz perspektywami. Historie i obrazy przywołane przez osoby biorące udział w projekcie stanowią oś performansu, który jest próbą odtworzenia godziny spędzonej w świetlicy.


Zebrane przez artystkę wyznania tworzą polifoniczną opowieść o tęsknocie, przynależności, relacjach i zasadach współżycia. Cristina Ferreira-Szwarc przenosi głosy zebrane w Berlinie  z powrotem na wschód, do Polski i pozwala im wybrzmieć w nowym, lokalnym kontekście. Jaki obraz Zachodu wyłania się z zebranych narracji? Jak deklarowane tzw. europejskie wartości przekładają się na sposób organizacji heterogenicznych społeczności? W jaki sposób doświadczenie migracji zmienia postrzeganie tego, kim jesteśmy?

BIO:

Cristina Ferreira-Szwarc (ur. 1990, Lizbona, Portugalia) Artystka wizualna, mieszka i pracuje w Poznaniu. W swoich pracach porusza tematy obcości, przesiedlenia, języka i wyobcowania, wyrażając je głównie za pośrednictwem performance, instalacji i projektów partycypacyjnych. W najnowszych pracach koncentruje się na tym, jak przestrzenie architektoniczne i społeczne kształtują jednostkę, i odwrotnie – jak pamięć osobista i język wpływają na przestrzeń fizyczną. Współtworzyła portugalsko-polski program rezydencyjny „Unsolicited Works” (2017), była rezydentką w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy (2018) oraz stypendystką i rezydentką w KVOST – Kunstverein Ost (Berlin, 2020/2021). W latach 2019-20 była częścią nomadycznej Galerii Sandra. Jako performerka działa zarówno w kontekście teatralnym, jak i muzealnym (Scena Robocza, Malta Festival, CSW Toruń).


kurator: Tomek Pawłowski-Jarmołajew 


performance: Rascal Black, Cristina Ferreira-Szwarc, Katuma,
Tomek Pawłowski-Jarmołajew, Julia Walkowiak