Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.
O CZYM TU GADAĆ, JEŚLI NIE MA O CZYM MÓWIĆ | reż. Łukasz Horbów, Karolina Pawelczyk, Bożna Wydrowska

 

„O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić” reż. Łukasz Horbów, Karolina Pawelczyk, Bożna Wydrowska

 

KOMUNA WARSZAWA | spektakl

 

 

2 pokazy: 10 i 11 listopada o g. 19

 

10 listopada po spektaklu ARTIST TALK

 

 

 

 

„Kapitalizuję swój talent i tu tańcuję

 

Jako dziecko myślałam, że kiedyś się rozpruję

 

Krok starego rozpierdalał kiedyś moje ego

 

Gdy nie było hajsu, to tańczyłam na całego”

 

 

O doświadczeniu DDA (dorosłych dzieci alkoholików) w trzech aktach. Spektakl inspirowany życiem trojga artystów wizualnych, którzy rozpoznali, że wspólne doświadczenie dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie wcale nie oznacza wspólnej definicji, ani perspektywy na sprawę.

 

Przychodzą do teatru z intencją eksperymentu, ustanawiając komunikację na poziomie szczerości. Aby opowiedzieć o własnym systemowym uwikłaniu i żeby wywlec na wierzch Starego. Ukrytego w ciele, wspomnieniach, nawykach i zachowaniach. Interesuje ich lawirowanie między stanem trzeźwości a nietrzeźwości, widoczności a jej brakiem, bycie w rolach i wychodzenie z nich. Chcą rozmawiać o konsekwencjach dorastania w rodzinach z problemem (alkoholowym), o których niełatwo jest mówić w pojedynkę. To głos młodszego pokolenia, które ma świadomość tego, że za często zgadza się na auto-wyzysk i na branie odpowiedzialności za to, za co odpowiedzialność powinien wziąć ktoś inny.

 

Jest podjarka na inny stosunek do browarka. Jeżeli doświadczenie DDA jest tak powszechne w polskim społeczeństwie a przychody ze sprzedaży wódżitsu rokrocznie idą na rekord, jak do tego doszło, że właściwie nie ma o czym mówić? Było źle, mogło być gorzej, będzie inaczej?

 

Akt 1 – B. Montana

 

Akt 2 – Perełka

 

Akt 3 – Lucky

 

 

***

 

performans i kreacja: Bożna Wydrowska, Karolina Pawelczyk, Łukasz Horbów

 

dramaturgia i wsparcie w procesie: Szymon Adamczak

 

scenografia: Marta Szypulska

 

kostiumy: Seba Tokarczyk

 

choreografia: Bożna Wydrowska

 

wideo: Karolina Pawelczyk

 

muzyka: Jakub Buchner, Aleksander Jagodziński, Maciej Kryński

 

obrazy: Karolina Pawelczyk, Marta Szypulska, Bożna Wydrowska

 

technika: Jakub Buchner, Piotr Szczygielski, Bartek Rączkowski

 

produkcja: Olga Kozińska – Komuna Warszawa

 

film „O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić”

 

zdjęcia, dźwięk, kolor: Rafał Kruszka

 

montaż: Jędrzej Filuś

 

postprodukcja dźwięku: Rafał Ryterski

 

scenografia: Łukasz Horbów

 

produkcja: Karolina Pawelczyk

 

Premiera: 8.10.2022

 

Spektakl powstał w ramach sezonu rezydencji 2022 w KOMUNA WARSZAWA pt. „Tough Love”, kuratorka: Anna Smolar.

 

Projekt realizowany wsparciu m.st. Warszawy.

 

 

***

 

BIO:

 

Łukasz Horbów artysta wizualny urodzony 1995 roku. Jego praktyka artystyczna oscyluje wokół dźwięku, działań przestrzennych i poezji. Jego rozumienie świata opiera na autoportretowej wizji  wyalienowanego człowieka zdającego sobie sprawę z dramatu sytuacji w jakiej się znajduje i zrozumieniu jej, wymuszając takie zachowania by zabezpieczyć swoje przetrwanie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz założyciel Self-House Residency.

 

Karolina Pawelczyk — artystka wizualna. Tworzy wieloelementowe, performatywne i narracyjne instalacje przestrzenne z wykorzystaniem wideo, rzeźby, dźwięku i innych mediów. W pracach analizuje paradoksy współczesności oraz napięcia pomiędzy koniecznością znalezienia nowych form politycznej i etycznej sprawczości (które byłyby adekwatne do zapośredniczonego technologicznie świata), a bezwładnością naszych ugruntowanych i zalgorytmizowanych wzorców myślowych. Absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członkini New Centre for Research and Practice, współpracuje z Biurem Usług Postartystycznych. Jej prace były pokazywane m.in. w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, na Short Waves Festival w Poznaniu, w ramach rezydencji UNESCO Creative Cities Network w Amarante (Portualia). Uczestniczyła w programie mentoringowym Fundacji Sztuki Polskiej ING (2021). Finalistka 19. Artystycznej Podróży Hestii..

 

Bożna Wydrowska – artystka wizualna, performerka oraz choreografka. Znana jako Matka kultury ballroom w Warszawie. W latach 2014-2021 należała do międzynarodowej queerowej rodziny – Royal House of Milan z Nowego Jorku. Od 2016 kuratorka Balu u Bożeny, wydarzenia performatywno-tanecznego łączącego ballroom z lokalną sceną muzyczną, nagrodzonego inicjatywą Ballantine’s True Music Fund 2022. W swojej działalności artystycznej łączy sztukę kultury ballroom z alternatywnymi prakatykami choreograficznymi ruchu i głosu. W 2020 roku kończyła zaawansowany program edukacyjny pt. „Choreografia w Centrum 2”. Od 2015 roku pracowała m.in w takich instytutach jak TR Warszawa, Teatr Studio, Komuna Warszawa czy Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Performowała również w wielu przestrzeniach galeryjnych takich jak Galeria Piktogram, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęta— Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Labirynt w Lublinie czy Calvert 22 Foundation w Londynie. Laureatka drugiej nagrody Artystycznej Podróży Hestii (2019) oraz nagrody Elle Style Awards w kategorii „Odkrycie Roku” (2022).

 

 

***

 

Pokaz w Pawilonie:

 

kurator programu performatywnego: Andrzej Pakuła

 

produkcja: Monika Petryczko, Krystian Piotr, Michał Mądroszyk, Dorota Theus

 

matronat: pozqueer.

 

« Wróć