Needcompany – instalacje video
THE OHNO COOPERATION CONVERSATIONS // Glory Hole // 18 Videos to trzy projekty audiowizualne artystów z belgijskiego kolektywu Needcompany – kuratorów 28. edycji Malta Festival Poznań „Skok w wiarę / Leap of Faith”.
Pokazy: 18-23.06, g. 14:00-20:00
Twórcy OHNO COOPERATION to przedstawiciele dwóch pokoleń belgijskiego kolektywu Needcompany – Maarten Seghers i Jan Lauwers – pytają o rolę artysty i dzieła sztuki w społeczeństwie w wideo „THE OHNO COOPERATION CONVERSATIONS” i „Glory Hole”.
„18 Videos” Lemm&Barkey to przedsięwzięcie artystek Lot Lemm i Grace Ellen Barkey, które tworzą z delikatnych materiałów – porcelany, tkanin, nici – histeryczne, zaskakujące figury wielkości człowieka. Prace audiowizualne są częścią programu Idiomu „Skok w wiarę” 28. edycji Malta Festival Poznań, którego kuratorami są przedstawiciele Needcompany.
THE CONVERSATIONS
OHNO COOPERATION
W 2007 r. Maarten Seghers i Jan Lauwers postanowili współdzielić rolę błazna. W trwającym 17 min i 46 s wideo The Ohno Cooperation Conversation on the O.H.N.O.P.O.P.I.C.O.N.O. Ontology pytają o rolę artysty i dzieła sztuki w społeczeństwie. To intensywny podwójny portret przedstawicieli dwóch pokoleń, którzy zadają pytania o muzykę, teatr i sztuki wizualne, spierają się o to, czy lepiej próbować tłumaczyć dzieło, czy oddać mu się i zaufać własnej niepewności i niewiedzy. Powracającym motywem jest zdanie: „Nic nie jest pewne, a wszystko jest inne”.
Siedem lat później artyści spotykają się, żeby przeprowadzić drugą rozmowę: The Ohno Cooperation Conversation on the O.H.N.O.P.O.P.I.C.O.N.O. Tautology. Jest ona skomponowana komplementarnie do pierwszej konwersacji – słowa i dźwięki, które okupowały wcześniej ciszę, zyskują nowe znaczenie i tworzą utwór muzyczny. Dwaj performerzy niczym czarne cienie dokonują nowej interpretacji swojego dialogu.
GLORY HOLE
OHNO COOPERATION
Glory Hole: cyniczna wariacja na temat dziury w ścianie w białej, czystej przestrzeni galerii. W tym sztucznie wykreowanym, chronionym miejscu nie można podjąć żadnego ryzyka. Widzowie i artyści robią to, czego się nauczyli. Sam tytuł jest ograniczeniem, ponieważ sens podejmowanych działań polega na ciągłej zmianie, a zarazem pozostaje niezmienny.
Zdjęcia: Benoît Gob, Gwen Laroche, Victor Lauwers, Oscar van der Put
Montaż: Gwen Laroche, Gert Verboven
Dźwięk: Pierrick Drochmans
Asystentka: Josephine Dapaah
Twórcy:
OHNO COOPERATION
W 2006 r. Maarten Seghers założył z Janem Lauwersem i Elke Janssens Ohno Cooperation. Razem tworzą performansy, wideo, instalacje i muzykę, zapraszają też innych artystów i muzyków do współpracy, a jej efekty prezentują w kraju i za granicą w postaci wystaw i koncertów. Kluczowa dla ich pracy jest konfrontacja z innymi twórcami i grupami, takimi jak: Jean-Marc Montera, Eric Sleichim, Nicolas Field, Rombout Willems, Egill Sæbjörnsson, Michael Fliri, Nico Leunen, Fritz Welch, Peeesseye, Pontogor, Idan Hayosh, Rachel Lowther, Jaime Fennelly, Roberta Gigante.
Performansy, wystawy i koncerty Ohno Cooperation były pokazywane m.in.: w muzeum BOZAR (Bruksela), w La Condition Publique (Roubaix), CC Strombeek i Campo (Gandawa), Air Antwerpen (Antwerpia), Künstlerhaus Mousonturm (Frankfurt nad Menem) oraz na festiwalach Spielart (Monachium) i Festival Temps d’Images (Noisiel, Marne-la-Vallée).
LEMM&BARKEY
W 2004 r. Grace Ellen Barkey i Lot Lemm założyły kolektyw Lemm & Barkey, w ramach którego tworzą kostiumy do spektakli Barkey oraz niezależne instalacje. Spektakle Grace Ellen Barkey są sekwencją obrazów, które wydają się autonomiczne. Działalność wizualna kolektywu Lemm & Barkey skupia się na fazie przejściowej – uchwyceniu obrazów przed momentem ich archiwizacji. Ten moment transferu interesuje Barkey o wiele bardziej niż szukanie ostatecznych rozwiązań.
Prace Lemm & Barkey były pokazywane w wielu muzeach i galeriach, m.in.: BOZAR (Bruksela), Muzeum Benaki (Ateny), Musée des Arts Décoratifs (Paryż), CC Strombeek, Museum Dr. Guislain (Gandawa), na Triënnale Hasselt. Ich film The Porcelain Project | Installation (2007) zakwalifikował się do programu Festival International du Film sur l’Argile et le Verre (FIFAV) w Montpellier. W 2013 r. Lemm & Barkey wyprodukowały pozbawiony tekstu spektakl taneczny dla widzów w każdym wieku. Było to otwarcie ich działań na młodą publiczność.
Szalony świat majestatycznych władców ubranych w królewskie szaty i papierowe nakrycia głowy, ponętnych księżniczek z porcelanowymi biustami i w rozświetlonych krynolinach czy kolorowych, ręcznie zrobionych zwierząt wykonujących ludzkie działania. Zaskakujące figury wielkości człowieka fascynują swoją zmysłowością i absurdalnym kształtem, dynamiką znikania i pojawiania się.
Twórczość Lemm & Barkey przenika pytanie o materialność. Istotnym elementem w ich pracy jest rzemiosło – ceramika, szydełkowanie, dzierganie. Materiały, które przechodzą przez ręce artystek, są ich „wspólnikami w zbrodni’. Artystki używają ich w niemalże histeryczny sposób, tworząc z nich monumentalne i absurdalne formy. Czy może istnieć coś bardziej niedorzecznego niż filiżanka, z której nie można napić się herbaty? Dlaczego porcelanowego stanika nie da się nosić? Co się stanie, kiedy pękną szwy? Czy materiał uformuje wielką opowieść? Czy pieczołowicie zrobiony na szydełku miś to dziecięce marzenie, czy może transgresyjny sen?
Koncepcjom tym Lemm & Barkey przeciwstawiają ciała swoich performerów. Wytrenowane do perfekcji, niezwykle wrażliwe i harde, są nośnikiem pierwotnej energii. Podobnie jak w scenicznych produkcjach Barkey nie chodzi o choreografię jako taką, lecz o proces znikania, tak w 18 Videos tematem nie jest reprezentacja, lecz sam akt przedstawiania. Jak mówią artystki: „Instalacja jest efektem nie ustalonego wcześniej celu, antykonceptualnym złudzeniem”.
Wydarzenie odbywa się w ramach Malta Festival Poznań (15-24.06.2018)
Więcej na: www.malta-festival.pl