Pawilon Otwarty: „Reflex Wander” Spotkanie z Mateuszem Sadowskim
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Mateuszem Sadowskim, artystą multimedialnym, autorem książki „Reflex Wander”, wydanej przez poznańskie wydawnictwo Disastra Publishing.
Podczas spotkania, oprócz rozmowy dotyczącej książki oraz praktyki artystycznej autora, prezentowane będą również jego dwa krótkie filmy eksperymentalne: ‘Shape of the Moment’ oraz najnowszy ‘Time Settings’, którego premiera miała miejsce w marcu br. w warszawskiej Galerii Stereo.
Spotkanie poprowadzi Adam Mazur, krytyk, kurator, wykładowca akademicki, znawca wydawnictw artystycznych.
Książka ‘Reflex Wander’ to pierwsza monograficzna publikacja na temat praktyk artystycznych Mateusza Sadowskiego, twórcy intermedialnego, posługującego się wideo, fotografią i instalacją. Zawiera 85 reprodukcji prac, wśród których znajdują się obiekty fotograficzne, kadry z filmów animowanych oraz dokumentacje wystaw. Na książkę składają się również teksty w wersji polskiej oraz angielskiej, których autorami są Łukasz Mojsak, Adam Mazur, a także Mateusz Sadowski w rozmowie z Michałem Lasotą.
MATEUSZ SADOWSKI — mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył Fotografię (2007) oraz Intermedia (2010) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Laureat stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody Chris Frayne Award for Best Animated Film na 54. Ann Arbor Film Festival w 2016 roku. Jego prace prezentowane były na pokazach i wystawach zbiorowych, m.in. w National Gallery of Art w Waszyngtonie, Whitechapel Gallery w Londynie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autor wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Stereo w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, BWA w Zielonej Górze, Exile w Berlinie, SVIT Praha. W 2018 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie obecnie wykłada na Wydziale Fotografii. Współpracuje z Galerią Stereo.
ADAM MAZUR — krytyk i historyk sztuki, amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. M. Abakanowicz. W prowadzonych zajęciach koncentruje się na fotografii współczesnej, historii książki fotograficznej, wystawiennictwie i praktykach kuratorskich, a także krytyce artystycznej i sztuce współczesnej. Wraz ze studentami i doktorantami UAP redaguje magazyny postmedium.art oraz polishphotobookreview.com. W latach 2018-2021 redaktor naczelny magazynu „BLOK” (blokmagazine.com). W latach 2013-2018 redaktor naczelny magazynu „SZUM”. W latach 2004-2011 redaktor naczelny magazynu „Obieg”. W latach 2002–2013 kurator warszawskiego CSW Zamek Ujazdowski. Od 2013 r. pracuje jako kurator niezależny. Redaktor antologii, katalogów i autor książek poświęconych fotografii.