Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

PREMIERA PRIMAL RITUALS | reż. Aleksandra Słyż, Maks Posio, Anna Kokocińska

19:00

Taniec i mistyczne doświadczenia dźwiękowe odgrywały kluczową rolę w pogańskich rytuałach od zarania dziejów. Wiele z nich starało się odzwierciedlić ruch niewytłumaczalnie migoczącego Słońca, pradawny cykl życia wiecznie zmieniającego się lasu, w którym – jak wierzono – żyją duchy zmarłych oraz pierwotne bóstwa, które jak larwy lub ogień przekształcają się w niezliczone byty kształtując świat rdzennych plemion. 

Jednakże, ze względu na bardzo skąpe zapisy dotyczące obrzędów, zbadanie i precyzyjna rekonstrukcja tych praktyk jest trudnym zadaniem, pozostawia szerokie pole spekulacjom i hipotezom, zwłaszcza w kontekście ich artystycznych jakości. To samo tyczy się również starożytnej mitologii słowiańskiej – złożonego zestawu wierzeń, który czeka na swoje ponowne odkrycie. 

Primal Rituals to multimedialny spektakl inspirowany źródłami naukowymi o tańcu jako elemencie słowiańskich rytuałów, zagłębiający się w szeroką symbolikę związaną z różnymi atrybutami ludzkiej egzystencji i obecną w niej naturą. Łącząc współczesną technologię z relacjami pradawnych dziejów ocenione i zinterpretowane zostają znaczenia tejże kultury. Spektakl daje widzom wgląd w organiczną ewolucję społeczeństwa, w którym zakorzeniła się stara symbolika i które do dziś jest przez nią kształtowane.


*bezpłatne wejściówki dostępne na bramce w dniu wydarzenia, wcześniejsza rezerwacja możliwa zgłaszając taką potrzebę pod adresem mailowym info@pawilon.org, do odbioru w księgarni Galerii Miejskiej Arsenał (adres: ul. Szyperska 2; godziny otwarcia księgarni: wtorek-sobota 12.00-19.00, niedziela 12.00-16.00)


Eliška Jirsová – performance

Simona Machovičová – performance

Anna Kokocińska – koncept, performance

Aleksandra Słyż – koncept, sonifikacja danych, muzyka

Maks Posio – koncept, real-time video


Spektakl powstał w trakcie rezydencji artystycznej w Meet Factory w Pradze.

Projekt wspierany przez Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz platformę SHAPE+.