Krótkie Spięcia #23: „Present. Perfect.”
Miliony chińskich obywateli codziennie zdradzają szczegóły ze swojego życia na platformach live-streamingowych – o takim nowym wspaniałym świecie nie marzył nawet Wielki Brat. Jednak w filmie Zhu Shengze, nagrodzonym główną nagrodą na ostatnim festiwalu w Rotterdamie, polityka nie jest najważniejsza. W tym zaskakującym kolażu, który został zmontowany z 800 godzin materiałów wideo, Internet i relacje na żywo okazują się narzędziami otwierającymi ludziom drogę do różnych sposobów autokreacji i praktyk performatywnych. Reżyserka swoich bohaterów odnalazła na wirtualnych peryferiach, skupiając się na rozmaitych formach wykluczenia – ekonomicznego, fizycznego czy seksualnego. Są wśród nich pracownica fabryki, mężczyzna z poparzeniami i żebrzący chłopak z chorobą genetyczną. Mimo to Zhu Shengze nie stworzyła Dziwolągów Toda Browninga na miarę cyfrowego XXI wieku. Internetowa działalność vlogerów ma tu bowiem w sobie coś kontestatorskiego – to oni ustalają reguły narracji i decydują, kiedy włączyć „off”. W tle zaś widzowie mogą dostrzec panoramę Chin w niekończącej się budowie. [opis festiwalowy]
Film nagrodzony m.in. na IFF Rotterdam, Dokufest International Documentary and Short Film Festival, IndieLisboa International Independent Film Festival, Montreal International Documentary Festival (RIDM).
Po projekcji spotkanie z dr hab. Ewą Wójtowicz i dr. Kamilem Burkiewiczem.
dr hab. Ewa Wójtowicz – doktor habilitowana nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o sztuce (Uniwersytet Jagielloński), doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji (UAM w Poznaniu), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2000). Autorka książek Net art (2008) i Sztuka w kulturze postmedialnej (2016) oraz kilkudziesięciu tekstów w języku polskim i angielskim, publikowanych w naukowych monografiach zbiorowych oraz czasopismach, jak m.in.: „Fragile”, „Ha!art”, „Kultura Popularna”, „Kultura Współczesna”, „Metaverse Creativity”, „Opcje”, „Przegląd Kulturoznawczy”.
Zastępca redaktor naczelnej w redakcji „Zeszytów Artystycznych” wydawanych przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP w Poznaniu. Zajmuje się krytyką artystyczną współpracując m.in. z „Magazynem O.pl”. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Estetycznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz do polskiej sekcji AICA. Uczestniczyła aktywnie w kilkunastu konferencjach polskich i międzynarodowych, zajmuje się też popularyzacją zagadnień sztuki mediów w ramach wykładów otwartych i udziału w panelach dyskusyjnych. Zainteresowania badawcze: sztuka postmedialna, sztuka postcyfrowa, kultura sieciowa, media lokacyjne w sztuce, sztuka internetu.
dr Kamil Burkiewicz – adiunkt w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; naukowo interesuje się językami i literaturą mniejszości etnicznych w Chinach, współczesną kultura i zjawiskami społeczno-politycznymi.
Spotkanie poprowadzi kurator cyklu – dr Andrzej Marzec.