Sprawiedliwa planeta. Opowieści o intersekcjonalności.
Przesilenia: Sprawiedliwa planeta. Opowieści o intersekcjonalności.
3/11, g. 18
spotkanie / prezentacje
wstęp wolny
udział biorą: Krystyna Lewińska, Aleksandra Polerowicz
Perspektywa intersekcjonalna, czyli taka, która uwidacznia różne nakładające się na siebie formy dyskryminacji, pozwala dostrzec jak wiele obszarów naszego życia jest od siebie współzależnych. Działając na rzecz jednej sprawy możemy – świadomie lub nie – dawać przyzwolenie na nierówne traktowanie lub wykluczanie innych osób, grup lub istot nieludzkich. Dlatego też wspieranie i łączenie różnorodnych głosów, postulatów i walk jest drogą ku budowaniu przyszłości sprawiedliwej i bezpiecznej dla wszystkich, a więc wolnej od wszelkich form dyskryminacji i opresji.
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Przesilenia” opowiemy w jaki sposób powiązane są ze sobą działania klimatyczne, feministyczne, pracownicze, lokatorskie, antyfaszystowskie, międzygatunkowe; w obronie praw człowieka, społeczności LGBTQIA+, osób uchodźczych. Podczas prelekcji postaramy się przybliżyć ideę intersekcjonalności, odwołując się zarówno do teorii, jak i praktyki inicjatyw lub społeczności, działających we wspomnianych obszarach. Przedstawione zostaną historie i doświadczenia grup, także tych lokalnych jak kolektyw Wilczyce, walczących o sprawiedliwość klimatyczną, o dobrostan Ziemi i zamieszkujących ją istot.
Po prezentacjach zapraszamy do dyskusji.
Aleksandra Polerowicz – kuratorka, aktywistka, pracownica kultury, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Członkini mniej lub bardziej tymczasowych kolektywów feministycznych, ekologiczno-klimatycznych, artystycznych. Działała m.in. z Obozem dla Klimatu i Zieloną Falą. Lubi kule, najbardziej ziemską. Kuratorka cyklu „Przesilenia”.
Krystyna Lewińska – Aktywistka, antropolożka i trenerka. Działa w organizacjach pozarządowych i oddolnych, nieformalnych kolektywach. Jako badaczka interesuje się nowymi ruchami społecznymi i powiązaniami między różnymi przestrzeniami oporu a ostatnio przyglądała się dyskursom publicznym na temat leśnictwa i ochrony dzikiej przyrody.
„Sprawiedliwa planeta. Opowieści o intersekcjonalności” to kolejne spotkanie z cyklu „Przesilenia”, w którym przyglądamy się aktualnym przemianom społeczno-kulturowym, reakcjom na kryzys klimatyczny i powiązanym z nim problemami, buntowi młodszych pokoleń przeciwko tradycyjnym wartościom i normom.
Kuratorką cyklu jest Aleksandra Polerowicz.
Wydarzenie bezpłatne. Bezpieczeństwo i regulamin uczestnictwa znajdują się pod linkiem http://bit.ly/regulamin_pawilon. Forma przeprowadzenia wydarzenia jest uzależniona od bieżących rozporządzeń związanych z sytuacją pandemiczną.
Fot. Demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Obozu dla Klimatu w Kleczewie (woj. wielkopolskie) przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego, 20.07.2019, źródło: Obóz dla Klimatu
Fotografia w tle przedstawia grupę maszerujących po ulicy protestujących osób i aktywistów, niosących transparenty. W centrum zdjęcia znajduje się duży, różowy transparent z czarnym napisem: “zmiana klimatu wina patriarchatu”.