Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

HER Docs x Pawilon vol. 2

18:00

The choice to love is a choice to connect — to find ourselves in the other.
bell hooks 


Idąc tropem słów autorki ,,Wszystko o miłości. Nowe wizje”, zapraszamy do wspólnej filmowej podróży, kolektywnego przeżycia i odnalezienia choć cząstki siebie w doświadczeniach innych osób.

Zobaczymy opowieści o historii ruchu feministycznego i kobiecej solidarności. O życiu w niestabilnych czasach i ciągłej walce o swoje prawa. O potrzebie budowy społeczeństwa opartego na empatii i akceptacji.

Podczas towarzyszącym pokazom dyskusjach porozmawiamy o filmach, współczesnych teoriach feministycznych, doświadczeniu migrancji oraz kobietach artystkach i aktywistkach.


kuratorka: Weronika Adamowska (Fundacja HER Docs)

kuratorki programu dyskusyjnego: Ola Juchacz, Marta Krawczyk (Mam ciało – i co dalej?)

zaproszone osoby do dyskusji: Renata Ziemińska, Joanna Sieracka, Ita Wachowska, Vera Popova


PROGRAM WYDARZENIA:


PIĄTEK | 22.03


18:00 Delphine i Carole, reż. Callisto McNulty / 70′

Kiedy myślimy o miłości, sięgamy myślami lat 70., gdy pokolenia kobiet wyszły na ulice aby walczyć o swoje, ale także nasze prawa, o wolność i niezależność. „Delphine i Carole” w reżyserii Callisto McNulty to filmowy manifest, ale przede wszystkim opowieść o solidarności, aktywizmie i przyjaźni. O czasach, gdy siła demonstrujących na ulicach kobiet pozwoliła poszerzyć pole reprezentacji ich doświadczeń i uzyskać dostęp do politycznego głosu.


19:30 Dyskusja: współczesne feminizmy

prowadzenie: Ola Juchacz, Marta Krawczyk (Mam ciało – i co dalej?)


20:30 Feminizm WTF, reż. Katharina Mückstein / 96′

Czym są myśl feministyczna i feminizm (a właściwie feminizmy) dziś, ponad pół wieku później? I czy nie straciły nic ze swej transformacyjnej mocy w XXI wieku? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukuje reżyserka filmu „Feminizm WTF” Katharina Mückstein.


SOBOTA | 23.03


18:00 Swing and Sway, reż. Chica Barbosa, Fernanda Pessoa (polska premiera) / 80′

Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla przyjaźni, kobiecego doświadczenia i artystycznej ekspresji w świecie niebezpiecznie balansującym na krawędzi? W „Swing and Sway” reżyserki Fernanda Pessoa i Chica Barbosa, rozdzielone dystansem geograficznym i społecznym w czasach covidu, postanawiają przez rok pielęgnować swoją relację poprzez wideo-korespondencję, w której każde z nagrań jest zainspirowane twórczością jednej eksperymentalnych filmowczyń z historii kinematografii.


19:30 Dyskusja: artystki i migrantki

prowadzenie: Ola Juchacz, Marta Krawczyk (Mam ciało – i co dalej?)


19:30 Wszystko co widzisz, reż. Niki Padidar (polska premiera) / 70′

Czy możemy zobaczyć siebie nawzajem bez głębokiej empatii, zrozumienia, tolerancji i akceptacji? Jak pozbyć się klisz wpajanych nam od najwcześniejszych lat. Niki Padidar, reżyserka filmu „Wszystko co widzisz”, stara się zrozumieć co to znaczy być obiektem projekcji innych osób i jak mogą one prowadzić do społecznej alienacji i wykluczenia. Jak długo jeszcze możemy postrzegać osoby żyjące obok nas jako „nowaczki i nowaków”?


✽✽✽


BIO

Fundacja HER Docs jest fundacją non-profit działającą w świecie filmu dokumentalnego, kultury i sztuki. Misją Fundacji HER Docs jest popularyzacja twórczości filmowej (głównie dokumentalnej) kobiet, promowanie kreatywności kobiet oraz wzmacnianie pozycji i wspieranie kobiet i dziewcząt. 

Oprócz szeroko rozumianego wspierania i promocji twórczości filmowej kobiet, jednym z głównych celów Fundacji jest edukacja poprzez film dokumentalny, ze szczególnym uwzględnieniem młodszej widowni. Do najważniejszych projektów organizowanych przez Fundację HER Docs należą: HER Docs Film Festival – międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący szeroką twórczość kobiet w zakresie filmu dokumentalnego oraz HER Docs Forum – wydarzenie dedykowane kobietom zajmującym się zawodowo filmem dokumentalnym. Fundacja prowadzi także aktywną działalność przez cały rok, organizując specjalne pokazy stacjonarne i internetowe, dyskusje z zaproszonymi osobami eksperckimi, spotkania z twórczyniami, warsztaty, a także promując za granicą twórczość dokumentalistek z Polski.

HER Docs

Mam ciało – i co dalej? – to próba (ponownego) zapoznania z własnym ciałem. Twórczynie podcastu – Ola Juchacz i Marta Krawczyk – chcą badać połączenia ciała i umysłu, dyskutować o tym jak pracujemy i odpoczywamy, jak wprawiamy ciało w ruch. Interesuje je jego polityczność: w przestrzeni prywatnej i publicznej. W podcaście rozmawiają między sobą i z zaproszonymi gośćmi_niami – nic tak nie rozwija jak mnogość perspektyw i doświadczeń. A ciało można badać i obserwować z tak wielu stron! Twórczynie mają nadzieję, że może jeszcze nie jest za późno, żeby odzyskać nasze ciała dla nas. Ale żeby móc je kochać, musimy je najpierw dostrzec i zrozumieć.

Mam ciało – i co dalej?

Renata Ziemińska – profesorka filozofii z Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka niebinarnego modelu cech płciowych, „Toward a Nonbinary Model of Gender/Sex Traits”, „Hypatia” 37/2/2022. Interesuje się teoriami i praktykami feministycznymi w kontekście zjawiska poznawczej niesprawiedliwości, ideologii patriarchatu i binarnego pojęcia płci: „Teoria feministyczna a niebinarne pojęcie płci”, Avant, 2020. W ubiegłym roku wygłosiła wykład na Uniwersytecie w Greifswaldzie „Why do we need a nonbinary model of gender/sex traits?” oraz w Berlinie na Uniwersytecie Humboldtów „Tożsamość płciowa, niebinarne i wielowarstwowe pojęcie płci”. W roku 2018 opublikowała książkę „Niebinarne i wielowarstwowe pojęcie płci. Na uniwersytecie prowadzi wykład z epistemologii (wiedza, prawda, sceptycyzm, samoświadomość), teorii płci kulturowych oraz wykład fakultatywny: zdolności poznawcze a płeć. Jest redaktorką naczelną czasopisma „Analiza i Egzystencja” i mamą dwóch dorosłych córek.

Joanna Sieracka – kulturoznawczyni. W 2024 na wrocławskim kulturoznawstwie obroniła pracę doktorską o przemianach feminizmu w Polsce w kontekście Czarnych Protestów i Strajkach Kobiet. W przyszłym roku rozdział jej autorstwa o lewicowo-populistycznej estetyce Strajków Kobiet ukaże się w książce wydawnictwa Brill, wieńczącej projekt „Estetyka populizmu. Walka polityczna i doświadczenie estetyczne w Polsce po 1989 roku” pod kierownictwem prof. Leszka Koczanowicza. Od 2018 roku edukatorka, współpracująca z wieloma warszawskimi instytucjami kultury; obecnie na stałe związana z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie poza edukacją zajmuje się także wdrażaniem inicjatyw herstorycznych. 

Ita Wachowska – filolożka hiszpańska, literaturoznawczyni z wykształcenia i pasji, pracuje na UAM w Poznaniu (jest członkinią Zakładu Studiów Hispanistycznych); od wielu lat aktywna w przestrzeni społecznej i kulturalnej: współpracowała z Teatrem Ósmego Dnia, współzakładała Poznańską Garażówkę (grupę nieformalną wspierającą osoby z doświadczeniem uchodźczym) w oraz W Naszej Sprawie (oddolną inicjatywę broniącą praw reprodukcyjnych, aborcyjnych oraz edukacji seksualnej)

Vera Popova – ukraińska artystka, dramaturżka, performerka, działająca w polskim sektorze kultury od ośmiu lat. Pracuje głównie przy oddolnych inicjatywach artystycznych, realizując projekty teatralno-performatywne. Obecnie również tłumaczka i aktywistka społeczna, członkini zespołów Fundacji Ocalenie i Stowarzyszenia Mova, zaangażowana w działania skierowane do osób migranckich, w tym uchodźczych. Współtwórczyni podcastu feministycznego “Beethoven Was A Lesbian” oraz podcastu ukraińskiego “Karta Warszawiaka”, opisującego społeczno-kulturowe aspekty życia w Polsce i Warszawie z perspektywy migranckiej.