Pawilon TV
OGLĄDAJ
Pawilon TV

poprzedni odcinek

Teraz odtwarzane

Pobieranie treści...

następny odcinek

Pobieranie treści...

PAWILON

Stany Skupienia: Inside Job prezentują filmy Korakrita Arunanondchaia

19:00

Pokażemy premierowo dwa krótkie metraże w reżyserii Korakrita Arunanondchaia: Songs for living (2022) oraz Songs for dying (2022). Arunanondchai jest tajskim artystą wizualnym, na co dzień tworzącym w Nowym Jorku, a jego prace pokazywane były między innymi w MoMA oraz na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Jego filmy przyjmują najczęściej formę kolaży, barwnych filmowych światów, w których rzeczywistości martwych i żywych, zwierząt oraz ludzi przenikają się wzajemnie (stąd skojarzenie z twórczością Apichatponga Weerasethakula). Songs for dying to osobista opowieść artysty o umieraniu jego dziadka – oddzielaniu się duszy od ciała – wpisanej w kontekst wydarzeń społeczno-politycznych w Tajlandii. Z kolei Songs for living opowiada o wspólnocie żywych i martwych – bohaterami filmu są duchy poszukujące ciał, po to by móc ponownie uczestniczyć w materialnej, cielesnej rzeczywistości. 


Po projekcji będziemy rozmawiać o filmach z duetem Inside Job.

Wstęp bezpłatny


Stany Skupienia — to nowy cykl filmowo-artystyczny, którego celem jest wytwarzanie nowych, eksperymentalnych i poszerzonych sposobów doświadczania filmów oraz sztuki. Każde z wydarzeń to okazja do spotkania z osobami artystycznymi, które razem z publicznością w performatywny sposób interpretują prezentowane obrazy filmowe, zakorzeniając je we własnej, konkretnej praktyce artystycznej oraz sytuacji społeczno-politycznej.

Osoba kuratorska: Andrzej Marzec


INSIDE JOB

Ula Lucińska i Michał Knychaus pracują razem jako duet Inside Job. Ukończyli Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swojej praktyce wykorzystują różnorodne media i materiały. Pracując z obiektami rzeźbiarskimi tworzą rozbudowane i immersyjne środowiska. Wiele z ich projektów odnosi się do katastroficznych narracji, w których hauntologiczne nawiedzenia z przeszłości przeplatają się z futurystycznymi spekulacjami. Wykorzystując fikcję jako metodologię pracy, badają jej samospełniający się potencjał – prognozując dystopie i utopie, zastanawiają się nad ich możliwościami i ograniczeniami.

Są finalistami międzynarodowego konkursu Artagon IV w Paryżu (2018); nominowani do Międzynarodowej Nagrody Allegro Prize (2020); otrzymali: Wrocławskie Stypendium Jerzego Grotowskiego (2023); Nagrodę Miasta Poznania dla Młodych Artystów (2022,2020) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Ich wspólny projekt dyplomowy otrzymał nagrody od magazynów SZUM i Czas Kultury (2018). W latach 2022-2023 prowadzili autorski program “Krajobrazy Przyszłości” w ramach Pracowni Gościnnej na Intermediach UAP. 

Swoje prace prezentowali podczas rezydencji artystycznych (m.in. The Brno House of Arts, Brno; RUPERT Residency, Wilno; A-I-R FUTURA, Praga; Aldea Residency, Bergen); wystaw indywidualnych (m.in. eastcontemporary, Mediolan; FUTURA, Praga; Cantina, Aarhus; BSMNT, Lipsk; Šopa, Koszyce; Hot Wheels, Ateny; SKALA, Poznań; Pawilon, Poznań; Łęctwo, Poznań) i zbiorowych (m.in. 34. Biennale Sztuk Graficznych w Lublanie; Akademie der bildenden Künste, Wiedeń; Platform Stockholm; Kunsthalle Baden-Baden; Athens Digital Arts Festival, Ateny; BWA Wrocław; Gdańska Galeria Miejska; BWA w Zielonej Górze; MOSART, Gorzów Wielkopolski; TRAFO – Trafostacja Sztuki, Szczecin; Śmierć Człowieka w ramach Warsaw Gallery Weekend).